Solární elektrárnu na každou střechu! Ale komu se to vyplatí?

Analýza

Zdá se, že začíná nová doba solární. A oproti té první, kdy vznikaly obří solární parky na polích či loukách, se panely objevují tam, kam skutečně patří – na střechách rodinných domů. Firmy včetně ČEZ, Pražské energetiky či E.ON se předhánějí v nabídkách pro rodiny. Zájemci nemusí skoro ani hnout prstem, vše je na klíč – od papírování, zajištění půjčky až po montáž. Komu se fotovoltaické instalace na střechách vyplatí a kdy se investice vrátí?

Životnost fotovoltaického systému na střeše má být 30 let. Úvěr bude majitel splácet jen třetinu této doby. Foto: Pixabay

Doba, kdy se za prodej elektřiny z nových fotovoltaických elektráren platil několikanásobek běžné ceny proudu a solární energie byl pro některé extrémně výhodný byznys, se už nikdy nevrátí.  Po několikaletém útlumu se ale zdá, že se fotovoltaika znovu začíná probouzet a že i velcí hráči pochopili, že malé centralizované zdroje energie jsou perspektivní a že si i tak mohou udržet své zákazníky.

STAČÍ JEN PODEPISOVAT

„Solární“ balíčky, které aktuálně nabízejí velké energetické společnosti, ale i menší regionální firmy, připomínají vývoj v hypotečním bankovnictví. Na počátku si zájemce o hypotéku na nové bydlení musel téměř všechno vyběhat sám, s každým papírem běžet tam a zase nazpátek. Teď už banky zařídí prakticky vše, klientům už vlastně stačí jen podepisovat formuláře.

Rovněž u fotovoltaiky si v „pradávných“ dobách musel zájemce všechno pořešit sám, dnes už firmy udělají prakticky vše. Navrhnou i optimální velikost elektrárny podle spotřeby domácnosti a sestaví kalkulaci. A zájemců o takové instalace pochopitelně přibývá – právě i díky tomu, že s tím nemají takové starosti.

Pro koho se střešní elektrárny vyplatí? Nelze obecně vyčíslit do poslední koruny a počet roků, za které se investice vrátí. Obvykle je to tak deset až patnáct let. Záleží především na spotřebě – kdo odebírá víc proudu, více se přiblíží spodní hranici návratnosti. Typicky to může být například rodina se třemi malými dětmi, která hodně pere, a když děti vyrostou, mají každý svůj počítač, v domě je několik televizí a dalších elektrických spotřebičů, na zahradě bazén. Anebo větší dům, kde žije několik menších rodin, nebo třígenerační rodina. Variant je samozřejmě více.

MODELOVÉ PŘÍKLADY

Společnost ČEZ dokonce vypočítala několik modelových příkladů. Například elektrárna o výkonu 3 kilowatty vyjde na zhruba 155 tisíc korun. Měsíční splátka při úvěru na 120 měsíců, tedy 10 let vychází přibližně na 1600 korun měsíčně. Je možné zvolit i dražší variantu s možností ukládat si vyrobenou elektřinu do baterií. V tom případě se cena projektu přiblíží 300 tisícům korun a desetiletý úvěr překročí 3 tisíce měsíčně.

Životnost celého systému je přitom až 30 let, přičemž samotné panely by měly na výkon 80 procent vydržet pětadvacet let. Pro zájemce o fotovoltaickou instalaci na střechu je samozřejmě nejdůležitější položka, kolik nakonec ušetří na účtech za elektřinu. Úspora může dosáhnout až bezmála třetinu nákladů za elektrický proud.

Vzorců na financování fotovoltaického systému je více. Lze například i využít dotace z programu Nová zelená úsporám, která dosahuje desítky tisíc korun.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Češi dnes utratí za oběd v restauraci o 70 korun více než před pěti lety

Analýza
Zatímco před pěti lety utratili lidé v restauraci za obědové menu okolo 154 korun, nyní to je 224 korun, tedy o 44 procent více. Ještě výrazněji se zvedly ceny samotných hlavních jídel nabízených okolo poledne. Vyplývá to z analýzy, kterou Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) poskytla společnost Dotykačka, jejíž pokladní systém využívá nejvíce gastro podniků v republice.