Tisíce Čechů si staví bydlení svépomocí, jako za socialismu

Analýza

Bez developera, bez stavební firmy. Stále více Čechů si o víkendu nebo o dovolených navlékne montérky a přiloží cihlu k dílu. Jako by se vracela 70. a 80. léta, kdy si řada rodin také stavěla domy sama. V současnosti vyroste každý rok několik tisíc „svépomocných“ rodinných domů, pokaždé asi o třetinu více, než v roce předešlém. Letos to zřejmě bude stejné.

Kromě úspor je dalším významným důvodem to, že mnozí lidé nevěří řemeslníkům. Bojí se, že práci odfláknou. A tak se více spoléhají na své ruce a šikovnost. Foto: Pixabay

Stavba svépomocí za socialismu a nyní se však přece jen v mnohém liší. Zatímco před listopadem 1989 lidé neměli na vybranou, protože hypotéky a tlusté katalogy s nabídkami stavebních firem neexistovaly, dnes jsou hlavním důvodem peníze. Pokud si stavíte rodinný dům sami, můžete výrazně ušetřit – minimálně stovky tisíc korun, ale třeba i nějaký ten milion. Záleží samozřejmě na regionu a také na použitém materiálu.

Podle Českého statistického úřadu loni úřady vydaly více než 11 tisíc stavebních povolení pro nové bytové domy. Ze statistik dále vyplývá, že nejvíce domů svépomocí vyrůstá ve středních Čechách, v Jihomoravském a Moravskoslezském kraji. Do stavby domu na vlastní pěst se nejčastěji pouštějí lidé ve věku 25 až 44 let, přičemž polovina z nich má středoškolské vzdělání a často tedy nižší příjmy. Když si lidé staví vlastní bydlení sami, mají nějaké úspory, nemusí si mnohdy ani brát hypotéku. Stavět mohou podle toho, kolik mají zrovna na účtu.

KVALITA PRÁCE

Kromě úspor je dalším významným důvodem to, že mnozí lidé nevěří řemeslníkům. Bojí se, že práci odfláknou. A tak se více spoléhají na své ruce a šikovnost – i za cenu toho, že se budou muset spoustu dovedností sami naučit a že jim bude práce trvat déle. Ale za tu jistotu a klid jim to prostě stojí. Mimochodem: Internet je dnes plný různých návodů a pouček pro „samostavitele“, trochu šikovnější člověk základní věci zvládne a ani nepotřebuje výuční list ze stavebního řemesla. Na ty odbornější části – třeba krovy nebo zapojení elektrického vedení či plynu – si pak pozve odborníky.

Stavitel svépomocí si rovněž musí oběhat všechna úřední povolení a získat potřebná razítka. Jinak tuto administrativu obvykle obstarává právě developer. A potřebuje splnit ještě jednu nezbytnou podmínku – obstarat si stavební dozor a nahlásit ho stavebnímu úřadu. Dozor odpovídá za provedení stavby podle projektové dokumentace a obecně platných předpisů, ale i za bezpečnost. Jinak je platný stavební zákon ke svépomoci poměrně benevolentní a nijak speciálně ho neupravuje.

VÝBĚR MATERIÁLU

Už dávno také neplatí, že v prodejnách stavebnin nebo hobby marketech je jen jeden druh vodovodního kohoutku nebo dlažby. Každý zájemce může vybírat z mnoha typů od domácích i zahraničních výrobců a v různých cenových hladinách. Právě vhodný výběr materiálu je základem k tomu, aby stavba byla kvalitní a její majitel později nemusel řešit závažné havárie, které mohou jeho dílo výrazně prodražit.

Experti radí, že zejména na hrubou stavbu je nutné pečlivě zvážit, jaký materiál použít. Vyplatí se například zkontrolovat, zda beton pro základovou desku neobsahuje drcenou stavební suť nebo že nejde o beton jiné třídy, než jaký byl objednaný. Důležité je také zvážit, z čeho postavit obvodové stěny. „Zatímco pórobetonové tvárnice jsou lepším tepelným izolantem a rychleji se zasazují, pálené cihly nejsou tak křehké, mají lepší akustické vlastnosti a nižší nasákavost vodou. Tvárnice z běžného betonu zase zaručují velmi dobrou statickou únosnost a nižší cenu,” radí Tomáš Viktořík z největšího online katalogu stavebního materiálu stavebninyokolo.cz. Nevyplatí se ani šetřit na tepelné izolaci domu.

Zatímco u materiálů pro hrubou stavbu by se mělo investovat do dražších položek, při dokončovacích pracích a vybavování domu lze pořídit stavební materiál i za příznivější ceny. Ušetřit je možné třeba na podlahové krytině nebo obkladech stěn. Výhodou je rovněž to, že tyto materiály je možné v případě potřeby prakticky kdykoli vyměnit.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB