Energetický paradox – boom tepelných čerpadel se domácnostem vrací jako bumerang

Názor
Domácnosti s tepelnými čerpadly budou jednou z nejvíce postižených skupin vlivem navýšení regulované složky za energie. Výrazně se jich s ohledem na spotřebované množství elektřiny dotkne nárůst poplatků za distribuci, který přesahuje 140 procent.
Kvůli nárůstu platby za distribuci elektřiny mohou domácnosti s tepelným čerpadlem čekat navýšení nákladů na vytápění i o více než deset tisíc korun ročně. Ilustrační foto: Pixabay.com

U tepelných čerpadel dochází také k jednomu z největších nárůstů platby za jističe ze všech sazeb. Snaha o využívání levnějšího alternativního zdroje se tak těmto domácnostem vrací jako bumerang. Kvůli paradoxnímu nárůstu nákladů se někteří uživatelé mohou vrátit zpět k plynu.

Regulovaná složka ceny energií v letošním roce stoupne jak firmám, tak domácnostem. V případě maloodběrů se budeme moci setkat se zajímavým paradoxem. Ten se týká zdrojů vytápění, které domácnosti využívají, primárně tepelných čerpadel.

Pro distribuční sazbu D57d, která je určená pro domácnosti tepelným čerpadlem jako hlavním zdrojem vytápění, totiž dochází v roce 2024 k výraznému růstu distribuční složky na faktuře. Ta je vázaná na každou spotřebovanou megawatthodinu.

PSALI JSME:
Jak se vyhnout horentním účtům za topení? Řešením může být Trombeho stěna

Meziroční nárůst této složky bude pro domácnosti u dvou největších distributorů přesahovat 100 procent. U toho, který pokrývá největší území, tedy společnosti ČEZ, půjde o nárůst o 143 procent. Zatímco vloni u této společnosti činila distribuční složka necelých 180 korun za megawatthodinu, v letos bude mířit až ke 438 korunám.

S ohledem na zmíněný nárůst to pro domácnosti s tepelným čerpadlem může znamenat navýšení nákladů i o více než deset tisíc korun ročně. Růst distribuční složky se samozřejmě bude týkat i domácností, které elektřinou třeba jen svítí a jsou v sazbě D02d.

Ty však elektřiny spotřebují pouze nižší jednotky megawatthodin za rok, celkový nárůst tak pro ně může být okolo pouhých tisíc korun. U domácností s tepelným čerpadlem však může být spotřeba – a tedy také náklady v distribuční složce – i desetkrát vyšší.

PSALI JSME:
Jak nejlevněji vytopit dům? Dřevo vyjde 12krát levněji než elektrokotel

Není to tak dlouho, co započal obrovský boom poptávky po těchto zařízeních. Jejich prodeje skokově stouply ze tří tisíc na 40 tisíc zařízení ročně. Se začátkem konfliktu na Ukrajině jsme mohli sledovat i veřejné apely, které doporučovaly omezit plyn, a s ohledem na diferenciaci zdrojů podporovaly přechod na tepelná čerpadla.

Domácnosti k tomu mohly využít i řady dotačních titulů státu. Ve finále se tak k tomuto řešení uchylovaly nejen majitelé nových nemovitostí, kde tepelné čerpadlo často dává maximální smysl, ale i ti uživatelé, kteří ve svém domě dlouhodobě využívali plyn.

Svoji nemovitost tak zpravidla neměli na efektivní fungování tepelného čerpadla správně dimenzovanou. Trh zachvátila velká panika a boom tepelných čerpadel se teď řadě jejich uživatelů může nepříjemně vrátit.

PSALI JSME:
Zájem o tepelná čerpadla trhá rekordy, výrobci navyšují kapacitu

Zajímavým paradoxem je také skutečnost, že v případě tepelných čerpadel můžeme pozorovat jeden z největších meziročních nárůstů u platby za jističe. Zatímco například u zmíněné sazby D02d lze počítat do letošního roku s mírnými poklesy, u jističů v sazbě D57d dochází letos u dvou největších distributorů k nárůstu 15 procent. V minulosti se růst pohyboval jen okolo dvou procent.

Snaha svézt se na vlně dotací a obavy z nedostatku plynu vyřešit alternativním obnovitelným zdrojem se tak mnohým domácnostem letos v distribuční složce vrátí jako bumerang. Ve finále totiž příliš neušetří.

U těch, kteří se dříve rozhodli přejít z plynu na tepelné čerpadlo, se dá očekávat i snaha vrátit se k původnímu zdroji. Často může dávat větší smysl nejen z pohledu ekonomiky, ale i efektivity vytápění.

Autor je jednatel společnosti MJEnergie
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Brusel chystá další nesmyslný diktát: Zákaz plynových kotlů

Zavřít reklamu ×
    • Podle mého tam ra vegetace je vysazená až po instalaci z důvodu budoucího snížení hluku od venkovní jednotky, až vyroste a zahustí se.
      Je otázkou, zda budou dodrženy příslušné potřebné odstupy od jednotky.

  1. Je to, pro nás typický, stav, kdy politici vydírají relativně bezbranné. Kdo se nemůže/není schopný zbavit alkoholu, cigaret, pohonných hmot, energií, platí progresivní daň. Pamatuji, když stát lákal na uhlí, pak na topnou naftu. Tisíce domácností si nákladně předělávalo topný systém. Následovalo zrušení topné nafty a radikální nárůst nákladů na topení. Pak přišlo lákadlo a státní agitace pro čistou energii-elektřinu. Lidé masově předělávali systémy na přímotopy. Následovalo radikální zvýšení cen elektřiny a lidé nákladně předělávali systémy na, tehdy halasně politiky propagovaný, plyn. Pak přišla tepelná čerpadla, stejně jako předchozí kampaně plná agitačních lží politiků. Poplivání plynu, radikální zdražení a politicky vnucený výběr dodavatelů, kdy nás, spotřebitele, politici odstřihli od přímých dodavatelů a vnutili nám překupníky, kteří nás zatížili svými maržemi.
    Nyní platíme překupníkům i své vlastní zdroje, v případě elektřiny ze zdrojů, které nám zde, násobně předraženě, postavili ti, kteří nám je dnes přeprodávají zatížené svými překupnickými maržemi. Atd. atd.

  2. Ano a tohle už tady několikrát bylo ….Pamatuji dotace na el.přímotopy – následovalo zdražení.S plynem stejně.Teď s TP.Také proto jsem stát nebral jako seriózniho partnera.Bohužel pro stát.

  3. Všechno je relativní. Pokud někdo vyměnil elektrokotel za splitové čerpadlo, smysl to má a stále proti původnímu ušetří COP. Pokud podlehl reklamám a pořídil monoblok, je to v současných mrazech tak šul-nul s elektrokotlem ale pokud ještě přituhne a nebo nahodí stará kotel na pevná paliva prodělá (monoblok se musí sám sebe vyhřívat i když netopí). Pokud pořídil jakékoli tepelné čerpadlo místo plynu, tak je magor a prodělek mu patří se vším všudy, když si neumí porovnat cenu energie.

    • zajimave, mel jsem plynovy kotel, TC poridil bez dotace jeste pred zacatkem valky a hysterie s plynem. At pocitam jak pocitam, pokud srovnam ceniky pro rok 24 tak mi porad vychazi, ze s TC rocne usetrim 40 tisic, proti plynovemu kotli co jsem mel…

      • Když ušetříte 40 tisíc za rok, tak to musíte vytápět panelák. Mě 40 tisíc stačí na celoroční spotřebu plynu – zatím.

    • To jsou strašný nesmysly 😁. Monoblok nevyhřívá sám sebe, ale dům, přičemž vyrobené teplo použije jednou za čas na defrost stejně jako split. Cop v těchto teplotách je cca 1,5-3 dle čerpadla a výstupní teploty, tudíž ušetříte pouze třetinu až dvojnásobek oproti elektrokotli. Na jaře a podzim to pak bude 3-4,5….. Roční SCOP tedy bude průměrně třeba 3-3,8. Nárůst ceny elektřiny jako celku bude teď cca 25 haléřů za KWh, což rozhodně vykompenzuje úsporu na ostatní spotřebované elektřině domu. Kdyby autor článku uváděl částky a ne nesmyslná procenta vytržená z celkového kontextu, tak po článku neštěkne ani pes….

      • Tak to zkuste. Dneska máte zrovna možnost. Vypněte to na noc a dejte si před to podružný měření. Nebo lépe, když máte plnou hubu blbejch keců, měl byste mít koule na to shodit jistič – jednu chladnější noc bez topení určitě doma přežijete a pokud nemáte v otopným systému antifreezu, tak se sem vraťte rokovat 😉

      • Máte absolutně pravdu. Máme tepelné čerpedlo už 2 roky – třetí zimu. Maximální spokojenost. Spotřeba cca slabá polovina celkově oproti elektrokotli a stabilní teplota doma bez jakékoli obsluhy. A to navýšení ceny o 25 haléřů za kW je směšné.

    • Přesně tak, porovnávají se tady úplné nesmysly. Ano, nárůst distribuční sazby je 300 Kč, ale při obvyklé spotřebě domu s TČ mezi 10-15 megawathodinami ročně je to za rok 4000 Kč. Nemluvě o tom, že veškerou ostatní spotřebu el.energie máte za stejnou, levnější cenu než ti na sazbě D02d, kteří pak platí ještě za plyn či dřevo.

      • Je to nesmyslný blábol a ještě opsaný. Tu blbost už kdosi napsal. Mám TČ, spotřebu 12 MWh, což činí nárůst ceny v regulované části cca max 12x 200 = 2.400, Kč a ne inzerovanou částku.

        • Nechci Vám brát iluze, ale určitě zaplatíte více než 2400 Kč za rok. Loni bylo navýšení u D57d distribuce silové částky cca o 0,5 kč za kWh, letos je to kolem 1 kč, takže při spotřebě 12 MWh to dělá kolem 6 tis kč + POZE 598 kč/ MWh , která v tom taky není započtená. Tím neříkám, že je TČ špatné. Mám ho taky a spotřebu 6,5MWh a jen díky tomu, že mám sjednanou fix na rok o cca1 kč oproti lonskému roku vyjde mi letošek čul nul. Měl sem se na fix vyprdnou a ted bych měl cenu zase ještě skoro o 1kč nižší.

      • Můžu se zeptat když máte s TČ spotřebu přes 10 megewat,jak máte velký dům? To musí být minimálně 300m2 ne? To mě přijde šílená spotřeba a nedává mi TČ vůbec smysl teda.. já mám dům 130m2 a topím elektrokotlem a přitápím krbovou vložkou a mám roční spotřebu elektřiny 4,5 megavaty. A to elektrokotel stál 15 tis 😉.

        • Tak to máte tedy extrémně malou spotřebu. Já dům v pasivu 150m2 a roční spotřeba 6,5 MWh. TC(země voda) z toho dělá teda si 1/3

        • Teď jste trefil hlavní problém TČ, je to že jsou marketingově vyhoněné nic! Úspora je tam veškerá žádná, jen zaplatíte cca 200tis víc při nákupu …Mám elektrokotel jako Vy, dům 180 m2(„bungalov“), vše pouze na elektřinu+ bazén a spotřeba 8,8 MWh (a to vůbec nešetříme).
          Jak říkám, TČ jsou předražený krám vyhoněný na trhu výborným lobbingem a marketingem

  4. Aby ten nárůst byl o 10 000Kč, tak bych musel spotřebovat skoro 39 MWh. Z toho i nejhorší TČ vyrobí 80 MWh tepla. Můj RD, když jsem topil plynem spotřeboval 23 MWh, letos to vypadá na 6-8 MWh.

    • Přesně tak. Spotřeba za 12 měsíců u staršího domku se dvěma (menšími) byty mi dělá 7,06 Mwe. To je nějakých 1.800,- Kč. Ať už jdou s tou panikou kamsi!

  5. Celá tato honba za nezávislostí zdrojů mi připadá nelogická. V minulosti se přecházelo z malých výrobních zdrojů na centrální, protože výroba jak tepla tak i elektrické energie ve velkém je vždy levnější. Dnes se s velkými náklady a dotacemi vracíme zpět.

  6. Myslí si slavná EU, že bude jen poroučet.Má má umožnit volný obchod a volný pohyb osob ne buzerovat lidi.

    • Tak volný pohyb osob už bychom měli – zvlášť těch z Afriky a volný obchod je řízen pro změnu dotačními programy na které amatéři, vesměs u nás nedosáhnou, přestože na to máme armádu úředníků větší než je u nás počet profi vojáků. Ale kdo by fialovému guru pochvalně klepal na ramínko, kdyby si jednou za čas nemohl zajet za madam Lejenovou?

  7. Pri narustu 250kc za MWh to nemuze stat 10tis navic. Leda by mel nekdo spotrebu 40MWh. Normalni dum ma sporebu TC mezi 3-5 MWh

  8. Vše se děje za státních pokynů, proti životnímu prostředí. Energetická koncepce státu nemá hlavu ani patu.

  9. Souhlasím a shrnuji – chtělo by to mít stát, který aspoň po jednu generaci bude držet stabilitu…. Jenže jak na to, když každé jedno volební období se vlády střídají a ruší a likvidují vše, co udělala vláda předchozí…. ???

    • Na to je jednoduchá odpověď : monarchie = záruka kontinuity a odpovědnosti za budoucí generaci😀

  10. boze to je hloupost
    cena elektriky na dobu neurcitou, tepelny cerpadlo, VT/NT, vcetne vsech poplatku, vcetne DPH, CEZ:
    2023: 6.96/6.44 kc/kWh
    2024: 6.46/6.21 kc/kWh
    takze rozhodne pokles o par desetaku
    navic – mrknete do historickych ceniku a uvidite, ze za babise stoupla elektrika o korunu fic nez za fialy

  11. Jak musí být člověk hloupý aby se nechal nalákat zákeřným státem na nějaký produkt… Zde na tepelné čerpadlo. Zemního plynu je na 300 let,spalování plynu je čisté a není nic lepšího na vytápění. Pokud máte za domem svůj les tak pardon to si topte dřevem.Nějaká pošahaná EU a její odpor k zemnímu plynu mě vůbec nezajímá! Stejně se EU dřív nebo později rozpadne. Chudší státy východní Evropy si nemohou dovolit to co bohatý západ. Tady nelze přikázat každému tepelné čerpadlo a soláry na střechu. Mnoho lidí ani nemá na novější auto a jezdí 20 let starým autem…….Elektroauta ani nemá smysl zmiňovat!

    • Jsem v důchodu a nové auto jsem si kupoval vloni v létě. TČ nemám. Žiji již sám v domku v Praze. Kdysi jsem si vyrobil elektrokotel. Jednoduchý. Tím topím dosud. Podle potřeby zapínám jedno až maximálně 4 tříkilowatová tělesa. Domek je zateplen.

  12. Pokud si někdo myslel, že ušetři, tak patří do blázince. Ten scénář je stále stejný. Navézt masy lidí do hromadného nákupu (čehokoli) pod vydinou úspor a ve jménu záchrany planety a potom zdražovat, zdražovat a zdražovat. Je to pořád dokola – div, že si to většina lidí nechce připustit. Ale ono asi není jednoduché – uvěřit – nakoupit – a pak přiznat si, že jsem naletěl. 🙂

    • Já měnil elektrokotel (podlahové topení) + bojler za TČ s bojlerem před dvěma lety a počítal jsem, že půjdu na polovinu spotřeby…
      Jsem na spotřebě cca 6 MWh/rok z nějakých cca 14 MW/rok, celková úspora za dva roky cca 85.000,- (něco přes polovinu nákladů na TČ)…

  13. Je to naše česká klasika, od zdi ke zdi, co není černé musí být bílé, vše na doraz nahoru nebo dolů. Nic mezi tím a nejedná se pouze o výše uvedený problém. Žádné rozvážené, vlastním, prozíravé a profesionální rozhodnutí, ale pouze snaha se někomu zalíbit a bezmyšlenkovitě kopírovat jeho blbé nápady. K tomu stylem být papežštější než papež.

  14. Pane Pavle Urubku, přečetl jste si to po sobě? A už zjistil, co za kraviny píšete? Nárůst platby za distribuci o 300 za MWh udělá u jednogeneračního, průměrně velkého a průměrně zatepleného domu maximálně 3 tisíce …. u mě ještě míň. Že bych se kvůli tomu vracel k plynu, oproti kterému jsem rok po montáži TČ ušetřil skoro 50tis. ročně … to snad ne?

    • Nelze věřit tomu, že jste oproti plynu ušetřil 50 tis. Kč. Někde bude chyba, buď neumíte počítat nebo jste měl hodně starý a špatný plynový kotel.

    • Tomu nelze věřit, že jste za rok oproti plynu ušetřil 50 tis. Kč. Buď neumíte počítat nebo jste měl hodně starý a špatně fungující plynový kotel. Rozhodně momentálně vychází výhodněji topit kondenzačním plynovým kotlem oproti tepelnému čerpadlu.

    • Toto nepíši jenom vám, píšete, že jste ušetřil skoro 50tis. při přechodu z plynu na vytápění TČ, jiní píší o úsporách 40tis i více. Já mám plyn, loni v únoru mě skončila fixace a zaplatil jsem na zálohách necelých 31tis. a to mě zvedli zálohu o 130% . Na plynu i vaříme a ohříváme vodu. . Roční spotřeba tak 9,5MW. To jste platil zálohu 200tis ročně za plyn, že vám TČ ušetřilo 50tis?

    • Vy jste ušetřil 50 000. – ročně oproti plynu?
      To musíte mít šapito.
      My máme 3x 100 m2 a plyn stojí do třiceti.

  15. Jako jestli je to psáno jako TČ na bytovce, tak bych tomu věřil. Na normálním patrovém domě mám spotřebu 5-5,5 MWh a 5×2 50 je 1250 Kč/rok. Víc se mě dotkne na podzim konec tříleté fixace a od ledna POZE.

  16. Autor je jednatel společnosti? A neví jaký je rozdíl mezi nárůstem 140% a 40%? Hodnocení od takového ignoranta je o ničem!

  17. Nechápu víc věcí, mám na TČ sazbu D56d, ne D57d, ten je na přímotopy, 140% není více jak 10ti násobný nárůst, lítají tam cifry o nulu větší, než realita. To je někdo fakt tak tupej a ještě o tom napíše článek?

  18. Poněkud zavádějící článek, mám již sedmý rok TČ, monoblok patřící k tomu nejlevnějšímu na trhu a roční spotřeba energie za celý domek je cca 6,5 – 7 MWh. Takže zdražení poplatku za jistič a zdražení distribuce nebude tak zásadní navýšení plateb za energie.

  19. RD 12 let, podlahovka…
    Do 12/2021 elektrokotel + bojler, spotřeba cca 14Mwh/rok
    Nyní 2 roky TČ split včetně bojleru, spotřeba cca 6MWh/rok…
    Více než polovinu nákladů na TČ mám zpátky po dvou letech…

  20. Jen další z příkladů snahy státu (ČEZka) vydřít z lidí další peníze. Kdokoli jim na to skočí, zapláče nad výdělkem.

  21. Myslím že autor v článku mohl udělat alespon jednu ukázkovou kalkulaci, jak moc se zvednou náklady na ele. a zároven kolik ušetří majitel při pořízení tepelka oproti plynu. Rozdíl by byl víc vypovídající, než strašení že se to nevyplatí a že se náklady vrátí jako bumerang. Tohle jestli psal někdo s rozumem netuším, ale vypadá to spíš na někoho kdo je proti tepelným čerpadlům. jako investice do vytápění je dlouhodobá ale ceny ele. se mění každý rok. Co když třeba příští rok se ty náklady na přenosovou soustavu zníží… nebo zdraží. Každopádně to tepelko se dá napájet z FVT a do baráku si nechat zavést tu nejlevnější sazbu … Chápu že být pisálkem je těžký ale tohle je hodně zavádějící článek.

  22. Snad nechtěli dotaci zadarmo?
    Mít EU v devadesátých letech snahu dovat počítače, tak ještě dnes nakupujem něco na úrovni i486 za půlmilionu za asistence dotačních veleknězů.

  23. Já jsem za 250 tis. (tedy za cenu TČ) zateplil dům, namontoval rekuperační větrání a je mi jedno čím topím, protože skoro vůbec netopím. Nejlevnější topení je žádné topení. Topení pouštím, jen když je venku -10. Ročně protopím 2 tisíce. Za ohřev teplé vody dám 3x víc. Uvažoval jsem dát na střechu panely na ohřev vody, ale tam není žádná návratnost investice. Ušetřil bych 4 tis. ročně a kolektor stojí 120 tis .. návratnost 30 let je žádná návratnost. Zato u zateplení se to vrací docela rychle, před zateplením jsem protopil 24 tisíc ročně, takže za -+ 12 let je to zpět a zateplení, narozdíl od TČ, vydrží déle než je návratnost investice.

  24. Proto taky i když máme tepelko, pálíme dřevo v kamnech. To je panečku letos úspora 😀 …ani jsem tomu nevěřil.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Blíží se velký chaos ve stavebnictví?

České stavebnictví v únoru po předchozím dlouhém propadu nepatrně vzrostlo. Stavební produkce podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v únoru meziročně vzrostla o 3,6 procenta. Zásadní vliv mělo …

Ceny nemovitostí v Česku přestaly klesat

Podle dat Eurostatu zveřejněných v minulém týdnu se ceny bytů v posledním čtvrtletí loňského roku v Česku mezikvartálně podruhé za sebou zvýšily o 0,3 procenta. Na konci roku nové byty ještě symbolicky zlevnily, ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

E-shopy se odrazily ode dna, lidé už se nebojí ani neověřených prodejců

Průzkum
Po dvou letech propadu se tuzemským internetovým obchodům opět zvyšují tržby. Jak Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) sdělila společnost Heureka Group, v prvním letošním čtvrtletí se potvrdil pozitivní trend z konce loňského roku, oblast e-commerce tak meziročně vzrostla o čtyři procenta. Podle Asociace pro elektronickou komerci se lidé nebojí ani neověřených e-shopů.