Finanční správa se pochválila. Opravdu víme, za co?

Názor

Finanční správa (FS) dosáhla v roce 2015 výsledků, za které zaslouží pochvalu. Nedávno o nich informovalo Ministerstvo financí ČR (MF) ve výroční zprávě o činnosti FS, tyto výsledky kvitovala i média. Finanční správa ovšem neponechala nic náhodě a preventivně se pochválila sama. A to bývá kámen úrazu.

Ilustrační foto: FAEI.cz

Agregované výsledky FS ukazují, že se i v roce 2015 podařilo udržet dlouhodobý trend, kdy klesá počet kontrolních úkonů, a zvyšují se výsledky. V praxi to znamená, že finanční správa se koncentruje do oblastí, které jsou náchylnější k chybnému vykázání daňové povinnosti, či dokonce k daňovému úniku, což svědčí o její dobré práci.

Například u DPH došlo ve srovnání s rokem 2014 k nárůstu doměřené daně o 5 402 milionů korun. Jde o pozitivní výsledek, který je však značně ovlivněn jediným případem, při kterém bylo doměřeno dvěma společnostem DPH v hodnotě bezmála 4 500 mil. Kč.

Při kontrolách dvou firem se zjistilo, že při obchodech s drahými kovy i mimo Českou republiku neoprávněně získaly na takzvaných vratkách daně 4,5 miliardy korun. Šéf Generálního finančního ředitelství Martin Janeček ale v České televizi připustil, že stát tyto peníze pět nedostane: „Ten únik je v podstatě na bílých koních,“ řekl doslova. Zachránit se ve skutečnosti podařilo 160 milionů korun.

Faktický meziroční nárůst doměřené DPH tak představuje bez toho extrému 900 mil. Kč.

Tento případ se negativně projevuje i na statistice spolupráce s orgány činnými v trestním řízení. Přestože MF uvádí, že objem oznámených daňových úniků je za posledních pět let v meziročním srovnání historicky největší, po odečtení tohoto extrémního případu dojdeme k tomu, že oproti roku 2014 bylo sice podáno více trestních oznámení, nicméně v průměru na nižší částky, než tomu bylo v roce 2014.

I v případě práce s nedoplatky vykázala finanční správa velmi pozitivní čísla. Jsem přesvědčen o tom, že oblast vymáhání udělala za poslední tři roky asi největší skok, co se týče nárůstu kvality a celkové efektivity. V roce 2011 dosahovala efektivita vymáhání zhruba 6,9 %, v roce 2014 už dosahovala 12,13 %, a v roce 2015 se dostala až na 12,98 %.

I zde je však nutno podotknout, že za pozitivními výsledky roku 2015 a i roku 2014 stojí především vlastní práce v evidenci nedoplatků, nikoli faktické vymáhání. Ještě v roce 2013 bylo běžné, že se v evidenci nedoplatků objevovaly staré a nedobytné pohledávky, které již v evidenci neměly co dělat. Proto finanční správa využila svého zákonného oprávnění a nedoplatky začala systematicky odepisovat.

Nedošlo tedy k tomu, že by částky byly ve skutečnosti vymoženy, ale přestaly být evidovány jako vymáhané nedoplatky. Toto zreálnění objemu nedoplatků je tedy hlavním důvodem těchto pozitivních výsledků.

Přes všechno, co zde bylo uvedeno, jsem přesvědčen, že i loni lidé na finančních úřadech odvedli dobrou práci. Vždycky ale stojí za to vidět věci v širších souvislostech.

Autor je daňový expert společnosti Apogeo
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Ceny ve stavebnictví stále rostou

Investoři i drobní stavebníci už mnoho měsíců doplácejí na rostoucí ceny ve stavebnictví, které jim výrazně zvyšují náklady. A nic se na tom stále nemění, zdražování stále pokračuje. Podle aktuálních dat Českého …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB