Nákup za dva prsty

Japonsko má k masivnímu rozšíření bezhotovostních plateb zatím hodně daleko. Televizní šoty vysílané už před osmi lety, v nichž  Japonci platí za metro přiložením telefonu a další platební technologické vymoženosti, se týkají pouze velkých měst. České cestovní kanceláře upozorňují své klienty na nutnost vzít sebou co nejvíce peněz v hotovosti, protože mimo města bankomaty nebo platební terminály téměř neexistují a i ve městech hrozí riziko, že evropské platební karty nebudou akceptovány.

Ilustrační foto: Pixabay

Před deseti lety se v Japonsku pustili do experimentu ve městě Šibuja, kde rozdali obyvatelům 130 tisíc karet Visa a do dvou tisíc obchodů instalovali platební terminály. Výsledek byl tristní. Polovina obchodů stejně přijímala jen hotovost a tam, kde bylo možné platit kartami, tak učinili jeden dva lidé za den. Konzervativní japonská společnost i dnes dává přednost bankovkám před platebními aplikacemi či kartami.

Vyzrát nad národními tradicemi má novinka, o níž informoval zpravodajský portál Japan News. Od letošního léta bude vláda testovat systém, v němž zahraniční turisté mohou potvrdit svou identitu i nakupovat v obchodech s použitím pouze otisků prstů. Vláda doufá, že počet zahraničních turistů vzroste, protože se nebudou obávat pouliční kriminality a zbaví je nutnosti nosit u sebe hotovost. Cílem je zavést tento identifikační systém do roku 2020, kdy se v Tokiu konají olympijské a paralympijské hry.

Pokud člověk přicestuje do Japonska jako turista, bude si muset na letišti nebo v přístavu nechat naskenovat otisky dvou prstů. K nim budou přiřazena i další data, včetně informací o bankovní kartě. Vláda plánuje, že prstový platební systém bude zpočátku fungovat ve 300 obchody se suvenýry, restauracích či hotelech. Počet takových míst má výrazně vzrůst na jaře příštího roku. A po jednotlivých prefekturách být dokončen v Tokiu s tím, že ročně do země přiláká 40 milionů turistů.

Také tokijská Aeon Bank začne v květnu testovat systém identifikace lidí podle otisků prstů. Banka se tím snaží eliminovat jeden ze zásadních problémů karet – totiž jejich krádeže a zneužívání. Banka tvrdí, že nový systém je mnohem dokonalejší v řadě bezpečnostních oblastí a dokáže zabránit odcizení zákazníkovy identity.

Systém byl poprvé odzkoušen v zábavním parku Huis Ten Bosch u Nagasaki, kde návštěvníci mohli platit otisky svých prstů ve 30 obchodech a restauracích. Mluvčí parku poté prohlásil, že systém byl návštěvníky přijat dobře, zvláště u rodin s dětmi, kterým ušetřil trable s neustálým vytahováním peněženek.

Masivní využití otisků prstů však nemá jen zastánce. Objevují se varování před možným zneužitím množství informací, které o sobě dotyčná osoba poskytne. Data získaná ze systému hodlá vláda využít pro další strategii rozvoje turistického průmyslu.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Koruně se na úvod týdne dařilo

Do velikonočního týdne vstoupily středoevropské měny povzbudivě. Polský zlotý, maďarský forint i česká koruna během pondělní seance posilovaly. Společným jmenovatelem byl slábnoucí dolar na trhu s eurem, což lze ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daň ze štěstí se může týkat každého

Poradna
Máváte tím kouzelným papírkem a blaženě se usmíváte – konečně jsem vyhrál, štěstí mi snad spadlo z nebe. Je to radost pochopitelná, ale trochu předčasná, protože než výhra v loterii, kurzové sázce či jiné hazardní hře z nebe dopadne až do výhercova klína, ztratí se 15 procent objemu.