Některé léky už do Česka možná nedodáme, platíte za ně málo, říkají nadnárodní farmaceutické firmy

Farmaceutické firmy, jak se zdá, vydírají Čechy. Nadnárodní producenti vzkázali, že za léky platíme z jejich globálního pohledu málo, takže zvažují, že některé nové medikamenty do České republiky už ani nedodají. Pod hlavičkou své asociace to bez bližšího upřesnění, o jaké léky by mělo jít, napsali v reakci na prezidenta České lékárnické komory Lubomíra Chudoby. Ten odvážně promluvil o již neudržitelném nedostatku léků a o obchodních metodách, které jdou na úkor těžce nemocných a chronických pacientů.

V Česku přibývá pacientů léčených inovativními léky. Foto: Pixabay

Prezident lékárnické komory situaci s léky nastínil nejprve v nedávném rozhovoru pro Finanční a ekonomický institut (FAEI.cz) a poté i v dalších médiích. Podle Lubomíra Chudoby pacienti za tytéž léky musejí někde doplácet a jinde ne, což vede k tomu, že se těžce nemocní se musejí harcovat i desítky kilometrů daleko, aby nemuseli platit často i tisíce korun na doplatcích.

Zdůraznil, že farmaceutické firmy a jejich distributoři preferují slevami jen některé velké lékárny. Uvedl i konkrétní příklad – a sice lék od firmy Pfizer, snižující imunitní reakci organismu po transplantaci, jenž je v severních Čechách s doplatkem, ale v pražském IKEM nikoliv.

Důvodem toho, proč některé životně důležité léky v Česku zcela chybí, je podle Chudoby to, že léky ze zahraničí se k nám dovážejí za výrazně nižší ceny, protože jsme „chudší region“. Od nás se pak ale se vědomím některých zdravotnických zařízení a obchodních firem reexportují.

OSTŘE ODMÍTAVÁ REAKCE

Tato tvrzení vyvolala ostře odmítavou reakci farmaceutických společností. Zároveň z ní vyplynulo, že podle mínění marketingu velkých farmaceutických firem Češi platí ze systému zdravotního pojištění a na doplatcích za léky ve srovnání se západními trhy stále málo, a tak velcí výrobci medikamentů zvažují, že je sem ani nebudou dodávat. Průměrná mzda v Česku sice roste, ale i tak nedosahuje ani třiceti procent průměrné mzdy v Německu…

„Kvůli příliš nízkým cenám léků v ČR řada nadnárodních firem začíná vážně zvažovat, kdy a zda vůbec uvede nové léky na náš trh,“ napsal například v prohlášení výkonný ředitel České asociace farmaceutických firem Martin Mátl.

Farmaceutické firmy ale nechtějí toto konstatování dále rozvádět, tedy jaké druhy léků jsou u nás a o kolik levnější než na Západě, a jaké zvažují, že do ČR nedodají. Přitom pro pacienty po těžkých operacích a pro chronicky nemocné jsou to zásadní informace a de facto se dostávají do pozice rukojmí. Starším ročníkům taková situace navíc může připomínat předrevoluční dobu, kdy mnohé moderní léky chyběly.

„Vážné zvažování“ farmaceutických firem je třeba brát velmi vážně i proto, že každý druhý lék, který denně pomáhá pacientům v České republice, dodávají firmy sdružené v České asociaci farmaceutických firem.

Asociace sdružuje dvě desítky hlavních výrobců léků, včetně těch generických. To znamená, že když v budoucnosti některé nové životně důležité léky nedodají, jen těžko se za ně bude hledat náhrada, protože jsou to právě generické léky, které alternují originálním léčivům.

VYJÁDŘENÍ ČESKÉ ASOCIACE FARMACEUTICKÝCH FIREM

Prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba se aktuálně v médiích několikrát vyjádřil o údajném protekčním přístupu farmaceutických firem k velkým (řetězcovým a nemocničním) lékárnám, který podle něj ústí v nedostupnost léků respektive v existenci rozdílných doplatků na stejné léky v různých lékárnách.

V článcích, citujících Lubomíra Chudobu, bylo opakovaně naznačeno, že za nedostupnost léků v lékárnách mohou také výrobci, kteří se údajně podílejí na reexportech léků.

„Dramaticky vysoké rozdíly mezi doplatky na stejný lék v různých lékárnách nejsou rozhodně pravidlem, jedná se spíše o jednotlivé případy. Mohou se týkat přípravků, které předepisují vysoce specializovaná pracoviště, například centra pro různé druhy závažných onemocnění. V těchto centrech jsou přípravky plně dostupné. V případě generických léků se s tímto jevem prakticky nesetkáváme,“ říká výkonný ředitel České asociace farmaceutických firem Martin Mátl.

Nařčení farmaceutických firem z reexportů postrádá logiku. Drtivá většina farmaceutických firem u nás jsou pobočky nadnárodních koncernů a nedává ekonomický smysl, aby k nám léky dovážely a následně je opět vyvážely za hranice. Dosáhly by tím jenom realizaci prodejů za nižší ceny, než které mohou reálně dosáhnout v zahraničí. Díky příliš nízkým cenám léků v ČR naopak řada nadnárodních firem začíná vážně zvažovat, kdy a zda vůbec uvede nové léky na náš trh,“ doplnil Mátl.

VYJÁDŘENÍ ASOCIACE INOVATIVNÍHO FARMACEUTICKÉHO PRŮMYSLU

AIFP se důrazně ohrazuje proti nařčení, že společně s distributory vytvářejí farmaceutické firmy síť protekčních lékáren. Farmaceutické společnosti dodávají léčivé přípravky na český trh prostřednictvím velkodistributorů za transparentní a rovné ceny. Následná cenová politika distributorů a lékáren – jako konečného článku, který dodává léky pacientům – je plně v jejich režii a farmaceutické firmy do ní nijak nezasahují.

Nesouhlasíme ani s nařčením, že se farmaceutické firmy podílejí na reexportu léků, způsobenému nízkou cenou léčiv na českém trhu. AIFP naopak na tento problém opakovaně upozorňuje zákonodárce a zasazuje se o nápravu nefunkčního systému, kdy umělé snižování cen léků pro české pacienty vede k jejich nedostatku na trhu.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.