Nový byznys: „ochrana spotřebitele“

Na nový, zdárně se rozvíjející byznys, maskovaný jako „ochrana spotřebitele“, upozornil tento týden web investujeme.cz. Vrhli se na něj podnikavci, kteří předtím často zkrachovali v jiných odvětvích. Nabízejí klientům pojišťoven, že jim pomohou vymoci náhradu škody vzniklé třeba takzvaným přetáčením smluv. Jedním z nich je Pavel Kočalka, už dříve propíraný v médiích.

Pavel Kočalka na archivním snímku. Reprofoto: Aktuálně.cz

Jednou z nejnovějších společností, vymáhajících po pojišťovnách peníze pro jejich klienty, je podle investujeme.cz ZPP Advisory. Vznikla letos v dubnu, ale její skutečná historie je ovšem mnohem delší: kontinuitu vytváří její zakladatel Pavel Kočalka, který je známý již z dob kauzy Capital Partners a který již jednu „spotřebitelskou“ společnost – KLV Consulting – založil a provozoval.

Web investujeme.cz připomíná, že Capital Partners byla Českou národní bankou (ČNB) nejprve koncem roku 2010 pokutována 20 miliony korun za poškozování klientů nadměrným obchodováním (churningem) a následně ukončila činnost.

České zkušenosti pro bulharský trh

Poprvé měl podle webu Pavel Kočalka využít své zkušenosti s churningem v bulharské společnosti Global Market. Ta se zabývala především získáváním klientů a obchodování prostřednictvím techniky „boiler room“, kdy vázaný zástupce nabízející obchody nejčastěji s akciemi nepotřebuje nic než tužku a papír a ruch ostatních obchodujících. Cílem je přesvědčit klienta k libovolnému obchodu – a za něj inkasovat provize.

V další společnosti – KLV Consulting – již Kočalka podle investujeme.cz „hájil“ zájmy klientů poškozených finančními zprostředkovateli, přičemž se soustředil především na to, co mu bylo blízké – churning. Již v té době se ale neostýchal přijmout i případy životního pojištění.

„Spotřebitelská“ organizace KLV Consulting posléze změnila majitele z Pavla Kočalky na Bulharku s pražskou adresou Mariya Valerieva Serafimova. Kočalka zůstával jednatelem společnosti. Obchodního podílu se mohl zbavit kvůli exekucím, kterých měl na sobě nespočet, a aktuálně probíhajícímu povolenému oddlužení – osobnímu bankrotu.

Zastánce práv pojistníků

KLV Consulting byla i v souvislosti s Pavlem Kočalkou propírána v médiích stran nevybíravých technik i vůči klientům, kteří museli platit nemalé částky „za posouzení případu“, a přeposílání zakázek na vytvoření „znaleckých posudků“ na spřátelené firmy. I proto zřejmě Pavel Kočalka založil novou společnost, už zmiňovanou ZPP Advisory, domnívá se web investujeme.cz.

K 30. červnu 2016 se Pavel Kočalka zbavil funkce jednatele společnosti KLV Consulting (zapsáno 26. května 2016) a ta tak zůstala bez jednatele. Navíc ji k 26. květnu 2016 zároveň „odstěhoval“ do Bulharska, když byla převedena z bulharské občanky žijící v Praze na Bulhara žijícího ve Vidini v Bulharsku a majitelem se oficiálně stal Lyudmil Krasimirov Petrov. Takže pokud se někdo cítí být poškozený činností KLV Consulting, nezbývá mu, než se obrátit na soud.

ZPP Advisory (zkratka v názvu znamená „Zastánce práv pojistníků“) nečeká, až se na ni „poškození“ klienti sami obrátí, a aktivně je oslovuje. Kde na ně získala kontakty, je přitom záhadou. Silně to připomíná praktiky firmy Stock Business, které portál FAEI.cz popisoval před nedávnem zde. ZPP Advisory Pavla Kočalky se ovšem zaměřuje pouze na pojistné smlouvy životního pojištění.

Chceš peníze? Nejdřív plať!

V prvé řadě musí každý zaplatit částku 13 tis. Kč + DPH z částky 20 tis. Kč + DPH jako paušální odměnu za poskytování služeb (vypracování Zprávy partnerským znalcem v oboru, který dokládá poškození). Zbývajících 7 tis. Kč + DPH prý znalci uhradí ZPP Advisory.

Podaří-li se dohodnout či vysoudit s pojišťovnou narovnání, má podle smlouvy náležet 25 % z vymožené částky (bez odkupného) společnosti ZPP Advisory. K částce ovšem bude připočteno ještě DPH ve výši 21 %.

Odměna za služby je zjevně ošemetné téma, neboť smlouva explicitně uvádí: „Příkazce (klient – pozn. red.) se zavazuje zachovávat mlčenlivost o všech náležitostech této Smlouvy, a to zejména o podmínkách Odměny za Služby.“

Kočalka prochází bankrotem

Pavel Kočalka od roku 2014 prochází oddlužením (osobním bankrotem). V počátku insolvenčního řízení se přihlásilo šest věřitelů s celkovými pohledávkami ve výši téměř 10,8 mil. Kč, přičemž největším věřitelem byla Hypoteční banka, které Pavel Kočalka dlužil 10,22 mil. Kč. Jednoho věřitele (Cyrrus s pohledávkou 10 tis. Kč) insolvenční správce nepřijal.

Následně se ale počet věřitelů rozšířil na 7 nezajištěných s pohledávkami přes 4,4 mil. Kč a 3 zajištěné s pohledávkami téměř 35,7 mil. Kč.

Dluhy měl Pavel Kočalka splácet z průměrného čistého příjmu 16 733 Kč měsíčně, dvou stavebních spoření s naspořenou částkou přes 90 tis. Kč a rozestavěné nemovitosti v odhadní ceně 8,95 mil. Kč. Očekávaná splátka v 5 letech pro nezajištěné věřitele by byla 116 100 Kč, tedy 2,63 % z povinných minimálních 30 %. V první instanci tudíž oddlužení doporučeno nebylo. Musel by si zajistit dodatečný měsíční příjem 22 tis. Kč, vypočítává web investujeme.cz.

V prodlení už za tři měsíce

Po redukcích a popírání dluhů nezajištěných věřitelů a získání daru 21 tis. Kč měsíčně od matky se podařilo Pavlu Kočalkovi 15. dubna 2014 zahájit proces oddlužení. Ovšem již v prvních třech měsících osobního bankrotu splátkovým kalendářem se dostal do prodlení a nesplácel tolik, kolik měl. A ani zajištění věřitelé na tom nebyli o mnoho lépe – nemovitost v odhadní ceně 8,95 mil. Kč byla vydražena jen za 3,2 mil. Kč.

Poslední zpráva o plnění oddlužení k dubnu 2016 hovoří o úhradě 396 347 Kč (8,89 % dlužné částky nezajištěných věřitelů), což by odpovídalo 21,55 % úhrady v 5 letech. Aby splnil povinných 30 % úhrady dlužné částky, musí aktuálně doplatit 92 835 Kč.

Příjem dle insolvenčního rejstříku plynul Pavlu Kočalkovi z postu jednatele KLV Consulting. Toto místo ale již opustil. Ve své nové společnosti ZPP Advisory se tedy bude muset hodně otáčet, aby naplnil podmínky oddlužení. A jak taková snaha může dopadnout na klienty „spotřebitelské organizace“? ptá se web investujeme.cz.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.