Na co určitě nezapomenout na cestě k novému zaměstnavateli

Poradna

Rekordně nízká nezaměstnanost, bohatá nabídka volných míst a slibná ekonomická prognóza na příští léta, to je ideální předpoklad pro úvahu o novém zaměstnání. Jenže od úvah k realitě je nutné udělat pár krůčků. Tím prvním a nejdůležitějším je mít jistotu nové (a samozřejmě lepší) práce, následně je nezbytné přikročit k výpovědi ve stávajícím zaměstnání.

Na co určitě nezapomenout na cestě k novému zaměstnavateli, Ilustrační foto: Pixabay

Není to krok složitý, ale i při něm si na některé věci musíme dát pozor a na jiné rozhodně nezapomenout.

V žádném případě nestačí nadřízenému sdělit úmysl odejít v debatě mezi čtyřma očima. Výpověď musí být písemná s vlastnoručním podpisem. Nejlepší je předat ji zaměstnavateli osobně a nechat si potvrdit kopii. Pokud ji posíláme poštou, potom vždy doporučeně.

V písemné výpovědi musí být jasně uvedeno, kdo ji dává, komu a kdy. Mohou být také uvedeny důvody, proč jsme se rozhodli odejít, ale je to v podstatě zbytečné, protože zaměstnanec odejít může i bez udání důvodů. A zaměstnavatel se na důvody, byť někdy jen ze slušnosti, stejně obvykle zeptá.

Okamžitě k mání? Jen někdy

Zaměstnanec může pracovní poměr ukončit výpovědí prakticky kdykoli, ale to ještě automaticky neznamená, že bude volný hned druhý den. Možné to je v případě dohody, tedy souhlasu obou stran, nebo v tzv. zkušební době, kdy možnost okamžitého ukončení pracovního poměru mají obě strany.

Pokud dohoda možná není, je třeba počítat s výpovědní dobou. Ta je minimálně (a obvykle) dvouměsíční, pokud v pracovní smlouvě není stanoveno jinak. Když už máme domluvený nástup do nového zaměstnání, je tedy nutné dávat výpověď s odpovídajícím předstihem.

Výpovědní doba totiž nezačíná doručením výpovědi, ale až prvním dnem následujícího kalendářního měsíce. A končí uplynutím posledního dne příslušného kalendářního měsíce. Je tedy praktické dávat výpověď na konci měsíce a jen si pohlídat, aby bylo komu ji předat a nám samotným nepředvídatelné okolnosti (nemoc, cesta) tento krok nezkomplikovaly.

Pozor na doklady

Zaměstnanec by měl výpovědní dobu dodržet. Pokud by totiž odešel bez svolení zaměstnavatele dříve, vystavuje se riziku, že po něm zaměstnavatel bude požadovat náhradu škody. To jsou však spíše výjimečné případy, protože výše takové škody se obtížně prokazuje.

Mnohem větší komplikací je, že při předčasném odchodu nedostane zaměstnanec doklady, kterými by se měl prokázat v novém působišti. Jedná se především o výstupní list (potvrzení o vyrovnání závazků), zápočtový list (potvrzení o zaměstnání) a potvrzení o zdanitelných příjmech. A navíc tento útěk neprospěje jeho pověsti v novém místě.

Komplikace ze strany zaměstnavatele

Někdy dochází k tomu, že zaměstnavatel „osladí“ zaměstnanci podání výpovědi tím, že mu upře jeho nárok na mzdu či její část (přesčas, bonusy). I v případě výpovědi však platí, že mzda za vykonanou práci musí být vyplacena nejpozději do konce následujícího kalendářního měsíce po výkonu práce, a to ve výplatním termínu zaměstnavatele.

Jestliže mzdu nebo její část zaměstnavatel nevyplatí, zaměstnanec se jí může domáhat soudní cestou. Nebo se obrátí se stížností na příslušný inspektorát práce, který může zaměstnavateli udělit pokutu až dva miliony korun.

Nevyplacení mzdy je jeden z důvodů pro okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnancem, a to i ve výpovědní době. Zaměstnanec může okamžitě zrušit pracovní poměr, pakliže mu zaměstnavatel nevyplácí mzdu či její část do 15 dní od lhůty splatnosti.

Konkurenční doložka

Stává se, že teprve po podání výpovědi si zaměstnavatel všimne, že jsme pro něj nepostradatelní a nabízí lepší podmínky. Mohou být tak atraktivní, že se rozhodneme výpověď zrušit a v zaměstnání pokračovat. Zrušit výpověď možné je, pokud k tomu dojde před ukončením výpovědní doby a souhlasí také zaměstnavatel.

Při přechodu k novému zaměstnavateli může sehrát roli i tzv. konkurenční doložka. Jedná se o dohodu, která je součástí pracovní smlouvy a týká se především manažerů nebo technických pracovníků. Zabraňuje jim vykonávat výdělečnou činnost, která by byla shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, nebo by měla vůči zaměstnavateli soutěžní povahu. Konkurenční doložka může být sjednána po dobu maximálně jednoho roku a za toto omezení musí být sjednáno i peněžité vyrovnání, které zaměstnavatel po celou dobu hradí zaměstnanci.

Ukončení pracovního poměru:

  1. Výpověď musí být podána písemně, podepsána a prokazatelně předána zaměstnavateli. Musí být uvedeno, kdo ji dává, komu a kdy.
  2. Zaměstnanec nemusí výpověď zdůvodňovat.
  3. Pracovní poměr je možné ukončit okamžitě v případě dohody, ve zkušební době nebo ve zvláštních případech (nevyplacení mzdy). Jinak je nutné počítat s výpovědní lhůtou (min. dvouměsíční), jejíž délka je uvedena v pracovní smlouvě.
  4. V případě nedodržení výpovědní lhůty hrozí zaměstnanci postih za doloženou způsobenou škodu i komplikace v novém působišti.
  5. Nevyplacené mzdy nebo její části se lze domáhat soudně, je možné se obrátit inspektorát práce.
  6. Výpověď je možné zrušit jen se souhlasem zaměstnavatele.
  7. Konkurenční doložka může být sjednána na max. jeden rok.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nabídka volných pracovních míst klesá

Navzdory nepřesvědčivým výsledkům české ekonomiky v posledním roce a půl se situace na trhu práce rozhodně nijak dramaticky nevyhrotila. Ekonomika byla sice v útlumu, na trh práce přicházeli další lidé, nicméně …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.