O placené volno musíte požádat, i když na ně máte právo

Poradna

Potřebujete uvolnit z práce kvůli vyřízení osobních záležitostí? Nemusíte si hned brát dovolenou, navíc mnohdy vám zaměstnavatel toto volno dokonce proplatí ve výši průměrného výdělku, což může být podobně jako v případě dovolené víc peněz, než za běžně odpracovaný den. Je dobré znát svá práva, jak jsou v paragrafech 127 a 128 Zákoníku práce uvedena jako překážky v práci na straně zaměstnance, které vznikly výhradně ze závažných osobních důvodů. S tzv. důležitými překážkami v práci jsou však spojeny i povinnosti.

Nárok na placené volno má zaměstnanec i v případě, že doprovází své děti, rodiče či partnera. Foto: Pixabay.com

Hlavními zásadami, které je třeba mít na paměti, jsou, že své osobní záležitosti bychom měli pokud možno řešit mimo pracovní dobu, případně v co nejkratší době a zaměstnavatele o volno žádat s předstihem.

K LÉKAŘI NA CO NEJKRATŠÍ DOBU

Nejčastějším případem, kdy zaměstnanci čerpají placené volno, je návštěva lékaře v pracovní době. Toto volno je garantováno jen na dobu nezbytně nutnou a je na zaměstnanci, aby si návštěvu zařídil tak, aby zasahovala do pracovní doby co nejméně.

Měl by také vyhledávat ošetření co nejblíže bydliště, protože placena je i cesta k lékaři. O volno se předem nežádá jen v případě náhlých zdravotních potíží, ale i tak je povinností informovat zaměstnavatele co nejdříve a případně i naléhavost neohlášené návštěvy vysvětlit či doložit.

Návštěva u lékaře se nemusí týkat jen samotného zaměstnance, nárok na placené volno má i v případě, že doprovází své děti, rodiče či partnera. V případě doprovodu dětí do 15 let se dokonce jedná o povinnost svého potoka doprovázet a zaměstnavatel uděluje volno s náhradou mzdy v rozsahu maximálně jeden den na jedno vyšetření.

SVATBA I NAROZENÍ POTOMKA

A další případy, kdy mají zaměstnanci nárok na placené volno? Jestli se ženíte nebo vdáváte, máte nárok na dva dny volna – jeden na den obřadu a další na den před nebo po obřadu, ale jen jeden je zaměstnavatelem placený. Nárok na placené volno pouze v den svatby máte v případě, že jde o sňatek vašich dětí. Pokud se berou rodiče, jejich děti dostanou také volný den, ale už neplacený.

Od letošního roku došlo ke změně týkající se placeného volna novopečených tatínků. Dosud platilo, že nárok na volno s náhradou mzdy měli jen na cestu do porodnice a také domů. Na účast u porodu bylo možné volno udělit, ale vždy neplacené.

Nově mohou tatínkové zůstat doma týden po narození potoka na tzv. otcovské dovolené, kterou jim zaplatí stát formou dávky otcovské poporodní péče (pro OSVČ jen v případě, že si minimálně tři měsíce předem platili nemocenské pojištění). Nástup na otcovskou dovolenou je možný pouze v prvních šesti týdnech po narození dítěte a není možné ji přerušit.

PŘI STĚHOVÁNÍ ZÁLEŽÍ NA OKOLNOSTECH

Další situací, kdy mají zaměstnanci nárok na placené volno, je úmrtí v rodině. Dva dny placeného volna uděluje zaměstnavatel v případě úmrtí manžela, manželky, druha, družky a dítěte, den pak v den pohřbu vnučky, vnuka a prarodiče nebo osoby žijící ve společné domácnosti. Ve všech případech je možné požádat den placeného volna navíc, pokud pohřeb zařizujete. V případě účasti na pohřbu spoluzaměstnance může pracovník dostat volno s náhradou mzdy či platu, pokud jej určí zaměstnavatel.

A jak je to se stěhováním? Tady je velký rozdíl, zda se stěhujete na popud zaměstnavatele, pak totiž máte nárok na maximálně dva dny s náhradou mzdy. V ostatních případech je také nárok na maximálně dva dny, ale neplacené.

Pokud jste dárci krve, a tuto záslužnou činnost nemůžete provést mimo pracovní dobu, náleží vám pracovní volno s náhradou mzdy za dobu cesty k odběru a zpět, samotného odběru a zotavení po odběru.

Obdobně se postupuje při darování dalších biologických materiálů. V případě, že se není možné dostavit do práce kvůli nepředvídanému přerušení dopravy, náhrada náleží pouze těžce zdravotně postiženému, jinak se uděluje volno neplacené.

Podrobné informace, kdy vám zaměstnavatel musí poskytnout pracovní volno, ať už s náhradou mzdy, či bez ní, naleznete v zákoníku práce a v nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci. Oba dokumenty jsou k dispozici na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí ČR v sekci Práce a právo.

Na co nezapomenout, pokud chcete placené volno v zaměstnání?

  1. Své osobní záležitosti bychom měli pokud možno řešit mimo pracovní dobu, případně v co nejkratší době a zaměstnavatele o volno žádat s předstihem.
  2. Placené volno při návštěvě lékaře je garantováno jen na dobu nezbytně nutnou a ošetření by mělo proběhnout co nejblíže bydliště. O volno se předem nežádá jen v případě náhlých zdravotních potíží.
  3. Nárok na placené volno je i v případě, že doprovázíte své děti, rodiče či partnera.
  4. Jestli se ženíte nebo vdáváte, máte nárok na dva dny volna – jeden na den obřadu a další na den před nebo po obřadu, ale jen jeden je placený.
  5. Nově mohou tatínkové zůstat doma týden po narození potoka na tzv. otcovské dovolené, kterou jim zaplatí stát formou dávky otcovské poporodní péče.
  6. Dva dny placeného volna uděluje zaměstnavatel v případě úmrtí manžela, manželky, druha, družky a dítěte a den navíc, pokud pohřeb zařizujete.
  7. Pokud se stěhujete na popud zaměstnavatele, máte nárok na maximálně dva dny s náhradou mzdy. V ostatních případech jsou dva dny neplacené.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nabídka volných pracovních míst klesá

Navzdory nepřesvědčivým výsledkům české ekonomiky v posledním roce a půl se situace na trhu práce rozhodně nijak dramaticky nevyhrotila. Ekonomika byla sice v útlumu, na trh práce přicházeli další lidé, nicméně …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB