„Podvodníky s léky nejvíce láká erekce, hubnutí a svaly,“ říká ředitel SÚKL Zdeněk Blahuta

Rozhovor
Na internetu se prodávají různé zázračné pilulky. Nejčastěji na erekci, hubnutí a růst svalů. Mnozí lidé si je objednají a zaplatí. Nejenže deklarované účiny nemají, ale mnohdy obsahují i barviva a ředidla, říká v rozhovoru pro Finanční a ekonomický institut (FAEI.cz) ředitel Státního úřadu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Zdeněk Blahuta. Ubezpečuje, že v sítích lékáren se nic takového neobjeví a radí, kde zjistit, zda daný přípravek je na černé listině.
Ředitel Státního úřadu pro kontrolu léčiv Zdeněk Blahuta. Foto: SÚKL

Kolik falešných léků bez schválení ročně zachytíte u nás a v globálním měřítku?
Primární záchyty padělků a nelegálních přípravků provádí Celní správa a Policie ČR, část z takto zachycených přípravků putuje do SÚKL za účelem provedení laboratorní analýzy. SÚKL pak samostatně provádí monitoring českého internetového prostředí a také kontrolní nákupy.
SÚKL tedy nemá k dispozici informace o všech v ČR zachycených nelegálních lécích. Nicméně přehled těch přípravků, které SÚKL laboratorně analyzoval, naleznete v databázi zachycených nelegálních a padělaných léků.

Mohou tyto léky lidem něco způsobit, kromě toho, že jim nepomohou a stojí je to peníze?
Padělky bývají vyráběny v naprosto nevyhovujícím prostředí a mohou obsahovat i další zdraví škodlivé látky, jako jsou např. barvy, ředidla, těžké kovy apod.
Padělek léku často obsahuje jiné množství látky, než jaké je deklarováno na obalu, a to jak zcela nulové, tak i vyšší či nižší. Už to, že si pacient sám naordinuje lék, který je běžně dostupný pouze na lékařský předpis, je velmi nebezpečné. U léků na předpis totiž vždy musí lékař nejdříve vyhodnotit zdravotní stav pacienta, včetně posouzení případných interakcí s ostatními léky, které právě užívá.

V jakých medicínských oblastech nejčastěji podvodníci s falešnými léky operují?
Mezi nejčastěji poptávané a na internetu nabízené patří nelegální léky na hubnutí, na podporu růstu svalové hmoty (anabolika) a na podporu erekce. Zdravotní rizika, která plynou z užívání výše uvedených skupin léků (je-li účinná látka obsažena), jsou popsána zde.

Jak člověk pozná, že jde o podvod?
Nabídky nelegálních a padělaných léků se týkají v drtivé většině případů internetových nabídek. V oficiálním českém lékárenském řetězci se nikdy žádný padělek neobjevil. To však nutně neznamená, že všechny nabídky léků na internetu jsou nelegální.
Léky na internetu mohou nabízet pouze schválené kamenné lékárny. Jejich seznam najdou pacienti v databázi lékáren na informačním portálu SÚKL.
Zároveň musí jít o léky v ČR registrované a léky volně prodejné, tedy dostupné bez lékařského předpisu. Jakákoli jiná nabídka je nelegální.

Já bych si tedy léky na internetu nekupoval, od toho je přece lékárna nebo ověřené bylinkářství. Proč ale lidé podle vás často chodí na internet si kupovat tzv. léky a léčiva?
Podle našich informací je to nejčastěji proto, že lidé mohou obejít lékaře, například v případě léků na erektilní dysfunkci, dále se uvádí také ekonomické důvody – ekonomická výhodnost je však pouze zdánlivá, jelikož lidé zpravidla takovou zásilku zaplatí předem, ale následně je ze strany Celní správy zadržena, putuje-li do ČR ze zahraničí. Pokud se takový přípravek k pacientovi přece jen dostane, hrozí zdravotní rizika, o kterých jsem se zmiňoval výše.

Ale co chování běžné populace?
Řada lidí má tendenci podlehnout různým tvrzením, která nelegální přípravky doprovázejí.
Pokud má pacient jakékoli zdravotní potíže, vždy doporučujeme, aby se obrátil na svého lékaře či lékárníka.
Na českém trhu je aktuálně obchodováno okolo osmi tisíc variant registrovaných léčivých přípravků, které prošly letitými klinickými studiemi a jejichž výroba je pod přísným dohledem. A pokud pacient potřebuje lék, který v ČR není aktuálně dostupný, ale je registrován v zahraničí, lze jej zcela v souladu se zákonem získat. Varujeme proto před neuváženými nákupy léků na internetu, které mohou ohrozit nejen peněženku, ale zejména zdraví.
Také si dovoluji si odkázat na naše informační listy, kde jsme, myslím si, toto téma celkem přehledně popsali.

Je například přípravek Detoxic lékem? Z médií jako první na mnohé jeho nesrovnalosti u tohoto produktu upozornil právě náš portál
Podnětů na tento přípravek máme již od více osob. Výrobek Detoxic není v ČR registrovaným léčivým přípravkem. SÚKL zahájil šetření, v jehož rámci buďto vyloučí, že se jedná o léčivý přípravek, anebo dojde k závěru, že by se o léčivý přípravek jednat mohlo.
Ve druhém uvedeném případě zahájí správní řízení, na základě kterého právně závazně rozhodne, že se o léčivý přípravek jedná. V takovém případě by pak tento léčivý přípravek musel být uváděn v souladu se zákonem o léčivech, tedy musel by být v ČR řádně registrován. V opačném případě by nebylo možné jej na český trh uvádět a obchodovat jej.
Abychom tedy mohli úplně odpovědět na Vaši otázku, musí být nejdříve znám výsledek probíhajícího šetření, příp. navazujícího správního řízení o povaze tohoto výrobku. Zda by se mohlo jednat podvod ve smyslu § 209 trestního zákoníku nebo ve smyslu § 50 odst. 1 písm. c) zákona o přestupcích přísluší posoudit pravděpodobně Policii ČR, nikoli SÚKL.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB