Čeká svět ekonomický kolaps?

Téma týdne
Řada, zejména amerických ekonomů, předpovídá brzký ekonomický kolaps. Neustálé tištění peněz a záporné úrokové sazby centrálních bank podle nich nafukují finanční bublinu, která prostě musí prasknout. Podnikatel a autor ekonomických bestsellerů Robert T. Kiyosaki dokonce tvrdí, že ke globální recesi dojde už letos, ba možná, že již začala propadem komodit. Čeští ekonomové však na podobná proroctví reagují se zdravým skepticismem.
Ilustrační foto: PixabayFOTO: Pixabay.com

„Ekonomický cyklus je uzavřený kruh a recese je jeho nedílnou součástí. Je pravda, že arsenál centrálních bank je v dnešní době prakticky vyčerpán a nízké ceny komodit zamazují snižování cen při zachování ucházející marže v případě poklesu poptávky. To vzbuzuje otázky jak bojovat s případnou další krizí. Absence ekonomických zbraní v kombinaci s případným strachem, panikou a poklesem nálady může být v konečném důsledku právě tím doutnákem, který tuto další krizi zapálí,“ míní ekonomický expert GE Capital Filip Fyrbach.

K tomuto názoru se připojuje i investiční expert Komerční banky Viktor Zeisel: „Ekonomický cyklus je realita a to, že v budoucnu znovu dosáhne svého dna, které je provázeno recesí, je skoro jistota. My se však nedomníváme, že by spouštěčem té další recese měly být země vyvážející suroviny. Ty (například Rusko, Brazílie a Venezuela) už mají problémy poměrně dlouho a do světové ekonomiky se to sice promítlo zpomalením, ale nezpůsobuje to recesi v hlavních ekonomikách. My se domníváme, že i další recese nastane v důsledku kreditního cyklu a pravděpodobně bude mít znovu původ v USA.“ 

Otázka načasování je podle Zeisela mnohem složitější: „USA v současnosti prožívají nejdelší období konjunktury v historii, údaje nasvědčují tomu, že toto období bude ještě chvíli pokračovat. Po poslední krizi byli investoři opatrnější a růst kreditu byl v tomto cyklu pomalejší.“

Tuzemští ekonomové se shodují v tom, že propad komoditních cen nemusí nutně vést ke kolapsu systému. Stále vidí obě strany mince. Na jedné straně exportující státy, které na propadu komodit ztrácejí, na druhé zase dovozce, kteří z nízkých cen profitují.

„Pokud otázku zúžím na energetické komodity, hlavně ropu, jsou její nižší ceny pro globální růst dlouhodobě pozitivní. Nižší ceny umožní růst spotřeby v „nekomoditních“ zemích a způsobí rozpouštění akumulovaných úspor v zemích jako je Saúdská Arábie či třeba Rusko. K problémům v komoditních zemích, které v době vysokých cen hodně utrácely a mají vyšší náklady těžby (Venezuela, Brazílie apod.) samozřejmě dochází, jejich velikost ale není dostatečná na vyvolání globálního poklesu,“ potvrdil analytik České spořitelny Petr Bártek.

Zavřít reklamu ×
Zobrazit pingbacky

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Letos už český hrubý domácí produkt poroste

Zpřesněné údaje o výkonu české ekonomiky za loňské závěrečné čtvrtletí hlásí lepší než původně reportované výsledky hrubého domácího produktu (HDP). Dle zpřesněných dat HDP v loňském závěrečném čtvrtletí …

Hrozí růst cen pohonných hmot nad 40 korun za litr

Zlevňování pohonných hmot, jež přechodně nastalo v polovině března, vzalo za své. Zdražování přitom nekončí. Benzín v uplynulých sedmi dnech zdražil o 24 haléřů na litr, nyní se podle údajů společnosti CCS prodává …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daň ze štěstí se může týkat každého

Poradna
Máváte tím kouzelným papírkem a blaženě se usmíváte – konečně jsem vyhrál, štěstí mi snad spadlo z nebe. Je to radost pochopitelná, ale trochu předčasná, protože než výhra v loterii, kurzové sázce či jiné hazardní hře z nebe dopadne až do výhercova klína, ztratí se 15 procent objemu.