UNIQA odhalovala loni podvody hlavně v pojištění osob

Loni bylo v UNIQA pojišťovně řešeno celkem 2059 případů s důvodným podezřením z pokusu o pojistný podvod, tedy bezmála dvojnásobek případů odhalených v roce 2015. Největší část (více než tři čtvrtiny z celkového počtu šetřených událostí) připadla tentokrát na odvětví pojištění osob, stejně jako největší část prokázané hodnoty podvodů 2016.

Ve všech ostatních oborech, kde se často v minulosti podvádělo, zaznamenala UNIQA meziročně pokles kriminálních aktivit. Šlo hlavně o pojištění vozidel, pojištění majetku, odpovědnosti a pojištění přepravy.

Z pozitivního trendu bohužel mimořádně vybočuje pojištění osob, a to už druhý rok po sobě. Pokusy o podvody se týkají hlavně pojištění denních dávek v pracovní neschopnosti, pojištění denního odškodného za dobu léčení úrazu a pojištění trvalých následků úrazu. Celková hodnota všech pokusů o podvody v těchto oblastech činila bezmála 17 milionů korun. Průměrná výše podvodu byla okolo 10.000 korun. Klienti chtěli čerpat náhrady za nahlášenou dobu léčení, kdy však současně chodili do práce. Někteří uváděli do zdravotní dokumentace nebo do pojistných smluv už při sjednávání záměrně nepravdivé údaje. Ty byly ale zpětně vyvráceny pečlivou analýzou a po vyžádání doplňkové dokumentace. I loni zaznamenala UNIQA působení organizovaných skupin, k nimž patří nejen nepoctiví zprostředkovatelé pojištění, ale i lékaři specialisté. „Zákazníci“ sjednali vícenásobné úrazové pojištění. Pojistné částky byly vždy vysoké. Iniciátoři podvodu, a to i z řad lékařského personálu, předložili falešnou léčebnou dokumentaci a výkazy pracovní neschopnosti, přičemž nárokovali dávky a odškodné u řady pojišťoven zároveň. Za součinnosti pojišťoven bylo policií znovu loni vyšetřováno několik takových skupin.

Loni zaznamenala pojišťovna UNIQA větší nárůst účelového jednání v cestovním pojištění, kde se setkáváme se sjednáváním pojištění u více pojišťoven a uplatňováním stejné škody (zejména léčebné výlohy, zavazadla) opakovaně u různých pojišťoven. Takovéto jednání se daří pojišťovnám ve spolupráci s Policií ČR odhalovat a potlačovat.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.