Varování od Roberta Kiyosakiho

Známý autor finanční literatury Robert Kiyosaki předpovídá globální ekonomický kolaps. Opírá se přitom o demografický trend, potíže světové ekonomiky i kroky centrálních bank. Tvrdí, že rok 2016 přinese nejhorší fiasko finančních trhů v historii: „To poškodí budoucnost milionů lidí ze silné generace 50. a 60. let, kteří se spoléhají na úspory a finanční trhy.“

Robert T. Kiyosaki. Foto: Twitter.com

„První, co krach zasáhne, budou komodity a komoditní země jako Austrálie, Kanada a africké státy, které postupně strhnou zbytek světa,“ prognózuje Kiyosaki. Příkladem může být zhroucení cen ropy. Celkový propad cen komodit už zasáhl například australský akciový index S&P/ASX 200, který ztratil za posledních 12 měsíců 14 % své hodnoty. Čínský Index Shanghai Composite za rok 2015 sice získal titul nejvýkonnějšího trhu světa, ale jen za první tři měsíce letošního roku ztratil 15 %.

Není kam investovat

Další faktor podle Kiyosakiho je, že investoři nemají mnoho příležitostí, jak investovat své peníze. „Výnos úroků z úspor už prakticky neexistuje. Akciové trhy také nevynášejí, jelikož ceny akcií jsou na historicky rekordních hodnotách.“ Už není kam jít, a tak se světové akciové trhy letos vzpamatovávají z nejhoršího začátku roku v historii.

Jakkoli tyto události tlačí a budou dál tlačit na celý finanční systém, je zde ještě další faktor, který významně ovlivňuje celý svět. Kiyosaki se domnívá, že čínské banky budou první obětí příští finanční krize. „Čína žije v ekonomické bublině už nějakých dvacet let. Americké ekonomice to dodává falešnou podporu. Jakmile Čína přestane dovážet, svět se zhroutí,“ konstatoval.

Investoři nebezpečí ignorují

Investoři podle jeho názoru hrozící nebezpečí stále ignorují. „Globální kolaps bude mít na světovou ekonomiku horší dopad, než předchozí krachy, které jsme v tomto století zažili. Krach internetové bubliny v roce 2000 smazal během dvou a půl roku zhruba pět bilionů dolarů,“ tvrdí Kiyosaki. Pro krach nemovitostního a akciového trhu z přelomu let 2007-2008 se odhaduje, že ztráta na HDP přesahuje 20 bilionů dolarů.

„Tištění peněz centrálními bankami může kolaps oddálit. Dokud budou tisknout peníze, akciové trhy mohou růst. Ale snadná dostupnost peněz vede ke zvýšení poptávky i po rizikových aktivech,“ varuje Kiyosaki. „Jakmile banky s kvantitativním uvolňováním přestanou, trhy zkolabují,“ uvedl pro MarketWatch.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.