Český průmysl zpět v depresi

Názor
Podle indexu nákupních manažerů v českém průmyslu (PMI) zveřejněného v tomto týdnu, se situace v dubnu v tomto našem největším odvětví opět zhoršila. Ani v březnu to nebyla žádná hitparáda, protože byl PMI hluboko pod kritickou mezí 50 bodů dělících útlum od růstu, avšak opětovný pokles pod 45 bodů je zklamáním.
Tuzemský průmysl je opět dvourychlostním odvětvím, kde na úspěšnější straně stojí automobilky a na té druhé zbytek. Ilustrační foto: Škoda Auto

Celkový příběh českého průmyslu se však nemění. Jde stále o totéž, a sice o slabé zakázky od domácích i zahraničních odběratelů. Část firem sice může stále spoléhat na starší objednávky, avšak i jejich zásoba se tenčí. A dokonce vyprchá i dřívější optimismus založený na víře, že bude lépe.

Aktuální výsledek PMI je velmi nepříznivým signálem pro vývoj průmyslu ve druhém kvartále. Zpožděné výsledky o vývoji průmyslové výroby sice nevypadají až tak dramaticky, ale ve značné míře jen díky automotive, který zažil velmi dobrý začátek roku. Průmysl je opět dvourychlostním odvětvím, kde na úspěšnější straně stojí automobilky a na té druhé vlastně zbytek.

PSALI JSME:
Problémy v tuzemském průmyslu přetrvávají

Fakt, že se stále nezlomil negativní trend zakázek, pouze znamená, že firmy zůstanou i nadále pod tlakem, který navíc ovlivňují i vysoké ceny energií a dalších vstupů.

Česká ekonomika bude proto muset o to více letos spoléhat na služby, respektive na ochotu spotřebitelů utrácet. Od průmyslu, respektive od exportu, se žádného pozitivního posunu ještě řadu měsíců nedočká. Pokračovat bude propouštění, rozpouštění zásob a v lepším případě investice do zlepšení konkurenční pozice.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Podmínky v českém průmyslu se v dubnu zhoršily více, než se čekalo

Zavřít reklamu ×
  1. Před pár dny jsem četl, jak jsme ze srabu venku, zřejmě přání politiků. Prostě nás jen oblbli.

  2. Česká ekonomika založená na automobilovém průmyslu už v problémech zůstane navždy. Budeme takový Detroit ve větším měřítku. Vedení z Bruselu zničí automobilový průmysl a vedení převezne Čína. Tady nemáme kovy pro baterie(ty má Čína),nemáme levnou pracovní sílu(tu má Čína),nemáme levné energie(ty má Čína)…..Bohužel,už je vše ztraceno. Sázka na elektroauta zničila automobilový průmysl v Evropě. Pod záminkou zeleného plánování si ničíme Evropu přimo pod rukama. Přitom lze benzín a naftu vyrobit ze znečištěného ovzduší nebo více využívat dostupné lpg,taky je možné lokálně vyráběr bioplyn a jezdit na něj a topit s ním jako např. zemědělské družstvo Prusinky u Napajedel kde traktory jezdí na zde vyrobený bioplyn a rovněž se zde bioplynem vytápí domy. Jsou naprosto soběstační. Už to tam funguje dobrých 20 roků. Myslem jsem,že se to rozšíří a bude se to používat ve velkém. Stačí posečená tráva a lze vyrobit bioplyn. Technologie jsou dávno známé a odzkoušené.

  3. PBohatí voliči pěti koalice hlavně v Praze a Brně na to mají !, karelhrabě , 06.05.2024 8:49:03
    Ale co my co máme čtvrtinové mzdy ?,V roce 2022 byla průměrná hrubá měsíční mzda ze zemí OECD nejvyšší ve Švýcarsku, kde dosahovala 250 % průměru za všechny členské země OECD. Porovnání se provádí u hrubé roční mzdy přepočtené na dolary vůči průměrné mzdě za všechny členské země OECD v dolarech, takže výslednou hodnotu ovlivňuje i směnný kurz použitý v databázi OECD. Dalšími zeměmi s nejvyšší průměrnou mzdou jsou: Island (196,3 % průměru zemí OECD), Lucembursko (179,1 %), Norsko (167,9 %), Dánsko (160,4 %), Austrálie (159,2 %), USA (157,3 %), Kanada (151,1 %), Nizozemí (146,8 %), Belgie (141,2) a Německo (140,5 %). Nejnižší průměrná mzda v porovnání s průměrnou mzdou za všechny členské země OECD byla za rok 2022 v Kolumbii (10,8 % průměru zemí OECD), v Mexiku (16,9 %), v Turecku (20,1 %), v Chile (31,9 %), v Kostarice (38,0 %), na Slovensku (39,7 %), v Polsku (39,7 %), v Maďarsku (41,2 %), v Lotyšsku (42,8 %), v Česku (49,1 %) a v Řecku (50,8 %).
    odle Fialy a Této vlády jsme na tom skvěle tak nelžete !

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Začínají nové závody ve zbrojení

Výdaje na obranu se budou ve světě strukturálně zvyšovat v souvislosti s novým normálem geopolitického napětí a koncem několik desetiletí trvající mírové dividendy. Stále jsme ještě daleko od více než šesti procent …

Slabý březnový výsledek ekonomiky eurozóny

Zpřesněný odhad Hrubého domácího produktu (HDP) eurozóny zůstal beze změny, zatímco tamní průmyslová produkce překvapila silnějším růstem. Ekonomika eurozóny i podle zpřesněných dat vzrostla v prvním čtvrtletí …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Konec týrání, jatka budou na kamerách

Analýza
Česká vláda udělala další krok směrem k ochraně zvířat. Od začátku roku 2026 budou provoz na všech tuzemských jatkách monitorovat kamery. Ministerstvo zemědělství si od tohoto kroku slibuje výrazné omezení týrání zvířat při porážení.