Letos už český hrubý domácí produkt poroste

Analýza
Zpřesněné údaje o výkonu české ekonomiky za loňské závěrečné čtvrtletí hlásí lepší než původně reportované výsledky hrubého domácího produktu (HDP). Dle zpřesněných dat HDP v loňském závěrečném čtvrtletí mezikvartálně vzrostl o 0,4 procenta a meziročně si připsal 0,2 procenta, když předchozí údaje uváděly mezikvartální růst HDP 0,2 procenta a meziroční pokles 0,2 procenta.
Tahounem růstu české ekonomiky by letos měla být spotřeba domácností díky kombinaci nižší inflace a stále solidního růstu průměrné nominální mzdy. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zpřesněná data Českého statistického úřadu pro loňské čtvrté čtvrtletí hlásí lepší než původně reportovaný vývoj vládní spotřeby a výdajů na hrubou tvorbu fixního kapitálu (investiční výdaje). Za celý rok 2023 vykázal HDP České republiky dle zpřesněných údajů pokles 0,2 procenta, když původní data hlásila celoroční pokles o 0,4 procenta. Odhadujeme, že letos vykáže HDP České republiky celoroční růst 1,4 procenta.

Česká ekonomika dle zpřesněných údajů vykázala v loňském závěrečném čtvrtletí mezikvartální růst HDP 0,4 procenta a meziroční růst 0,2 procenta. Původně uváděné statistiky hlásily růst HDP o 0,2 procenta v mezikvartálním vyjádření a pokles 0,2 procenta v meziročním srovnání.

Mezikvartální růst HDP byl tažen především čistými exporty (zahraniční obchod se zbožím a službami, pozn. aut.), pozitivní vliv ale měly také investiční výdaje (hrubá tvorba fixního kapitálu) a spotřeba domácností i vlády. Silně negativní vliv na výkon mezikvartální HDP měl v loňském závěrečném čtvrtletí vývoj stavu zásob, kde došlo k výraznému poklesu.

Meziroční růst HDP byl tažen zejména čistými exporty (zahraniční obchod se zbožím a službami), výrazně pozitivní vliv měly také výdaje na hrubou tvorbu fixního kapitálu (tj. investiční výdaje) a vzrostla též vládní spotřeba. Výrazně negativní vliv na meziroční výkon HDP měla v loňském závěrečném čtvrtletí změna stavu zásob.

PSALI JSME:
Česká ekonomika v závěru roku 2023 solidně rostla

Spotřeba domácností v meziročním vyjádření dále klesala, v porovnání s předchozími kalendářními kvartály loňského roku však šlo o výrazné zpomalení poklesu spotřeby domácností. Na spotřebě domácností se začala pozitivně projevovat klesající inflace, pro letošní rok ovšem v tomto ohledu vidíme prostor pro další oživení spotřebních výdajů.

Tahounem růstu české ekonomiky by letos měla být spotřeba domácností díky kombinaci nižší inflace a stále solidního růstu průměrné nominální mzdy. Rizikem pro letošní výkon české ekonomiky je zhoršující se výhled německé ekonomiky, kde bude letos HDP v celoročním vyjádření zřejmě prakticky stagnovat.

Za zmínku stojí, že reálný měsíční příjem ze zaměstnaní ve čtvrtém čtvrtletí mezikvartálně klesl o 0,1 procenta, v meziročním vyjádření ale vzrostl o 0,4 procenta, což představovalo první viditelnější meziroční nárůst reálných příjmů ze zaměstnání od 3. čtvrtletí 2021.

Úhrn reálných peněžních a nepeněžních příjmů domácností na jednoho obyvatele v loňském závěrečném čtvrtletí vzrostl meziročně o 1,6 procenta (první meziroční růst od 4. čtvrtletí 2021) a v mezičtvrtletním vyjádření vzrostl o 1,1 procenta (jde o nejlepší výsledek za všechna čtvrtletí loňského roku, přičemž v roce 2023 došlo v tomto ohledu k mezičtvrtletnímu poklesu pouze v 1. čtvrtletí).

PSALI JSME:
Česko je na patnáctém místě v HDP na obyvatele v Unii

Reálná spotřeba na obyvatele v loňském závěrečném čtvrtletí meziročně klesla o 0,2 procenta, v mezičtvrtletním vyjádření ovšem vzrostla o 1,6 procenta. Míra úspor domácností v loňském závěrečném čtvrtletí vzrostla meziročně o 1,2 procentního bodu na úroveň 21 procent, přičemž vzrostla i v mezikvartálním vyjádření, po sezónním očištění o 0,8 procentního bodu.

Na straně nefinančních podniků v loňském závěrečném čtvrtletí míra zisku mezikvartálně vzrostla o 0,2 procentního bodu na úroveň 48,9 procenta, v meziročním vyjádření byla vyšší o 0,5 procentního bodu.

Jakkoliv v předchozím čtvrtletí, tedy ve 3. kvartálu 2023, míra zisku mezikvartálně klesla o 0,2 procentního bodu, tak lze celkově říci, že růst ziskových marží podniků již dále neakceleruje, což je náznak, že strana poptávky v české ekonomice již nechce akceptovat další výrazné nárůsty cen.

Míra investic nefinančních podniků v závěrečném čtvrtletí mezikvartálně vzrostla z 29,2 na 29,3 procenta, což představuje třetí mezikvartální nárůst v řadě, což je dobrá zpráva, byť v samotném závěrečném čtvrtletí byl růst jen mírný.

Autor je hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Lidé mají znovu chuť utrácet, letos by mohli být tahounem české ekonomiky

Zavřít reklamu ×
  1. Problém našeho státu je že bohatí bohatnou a chudí chudnou. Bohatí ekonomiku nezachrání. Oni utrácí peníze většinou v zahraničí za dovolené a drahé auta ze zahraničí. Miliardář si Superba nekoupí a jídla sní téměř stejně jak ten na minimální mzdě. Už před 25 lety se ekonomové z USA obrátili na pana Klause proč dusí české mzdy na tak nízké úrovni,když přece pracujeme pro Němce. Neodpověděl a následky nízkých mezd si neseme jako břímě do budoucna. Pokud většinu výplaty utratíme za hypotéku,inkaso a potraviny tak už nic jiného nekoupíme a kola ekonomiky neroztočíme.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Týden ve znamení předstihových indikátorů

Ve světě bylo klíčovou událostí týdne zveřejnění amerického hrubého domácího produktu (HDP) za první kvartál letošního roku. Ten vzrostl v mezičtvrtletním anualizovaném vyjádření o 1,6 procenta, zatímco trh očekával …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB