Pro šest z deseti Čechů je členství v EU přínosem

Průzkum
Členství v Evropské unii je podle 58 procent Čechů přínosem pro Českou republiku. Vyplynulo z průzkumu organizace CEPER (Central European Perspectives), která výsledky poskytla redakci Finančních a ekonomických informací. O něco méně českých občanů, 55 procent, pak hodnotí členství v Unii jako přínosné ze svého osobního pohledu.
Dotazovaní obyvatelé zemí střední Evropy se vesměs shodovali v názoru na výhodnost členství jejich zemí v Evropské unii. Podobná shoda mezi nimi panovala i ohledně přesvědčení, že by EU měla jednat nezávisleji na USA.

Největšími příznivci unijního členství jsou ve středoevropském a východoevropském regionu Slováci, nejmenší podporu naopak projevovali občané v Bulharsku, vyplynulo z průzkumu organizace CEPER.

S blížícím se 20. výročím rozšíření Evropské unie o deset středoevropských zemí provedla organizace CEPER průzkum v devíti zemích tohoto regionu (včetně několika z těch, které v roce 2004 do EU vstupovaly: Česko, Maďarsko, Polsko, Slovensko, Slovinsko, pozn. red.).

Průzkum v členských zemích se věnoval přínosům a nevýhodám členství a s ohledem na poslední geopolitický vývoj i postojům ke vztahu mezi EU a Spojenými státy.

Ve všech devíti zemích zahrnutých do studie vyjádřila jasná většina respondentů přesvědčení, že členství v EU přineslo více výhod než nevýhod jak jim osobně, tak i jejich zemi. Respondenti se shodují nejen na přínosnosti členství v EU, ale také na tom, že by Unie měla jednat s větší mírou nezávislosti na USA.

Ve všech devíti zkoumaných zemích vyjádřilo názor, že členství jejich země v Evropské unii jim přináší více výhod než nevýhod, mezi 51 a 64 procenty respondentů. Mezi 56 a 68 procenty respondentů pak uvedlo, že členství je přínosné pro jejich země. S výjimkou Bulharska bylo ve všech zkoumaných zemích více respondentů, kteří viděli přínosy členství v Unii pro jejich zemi, než kolik jich uvedlo, že je členství přínosné pro ně osobně.

Zdroj: CEPER

V Rakousku bylo o přínosech členství pro celou zemi přesvědčeno 56 procent dotazovaných, ovšem jen 51 procent vidělo v členství přínosy pro ně osobně. Rozdíl mezi oběma názory činil tři nebo více procentních bodů v Chorvatsku, Česku, Polsku, Rumunsku, na Slovensku, ve Slovinsku a v Maďarsku. Respondenti ze zemí střední Evropy se tedy vesměs shodovali ve výhodnosti členství jejich zemí v EU.

Podobná shoda mezi nimi panovala i ohledně přesvědčení, že by EU měla jednat nezávisleji na USA. Ve všech zemích zahrnutých do studie souhlasila většina respondentů s tvrzením: „EU by měla být méně závislá na USA“. V současném komplikovaném světě s probíhajícím válečným konfliktem na evropské pevnině obyvatelé střední Evropy myšlenku větší samostatnosti EU ve většině podporují.

Zdroj: CEPER

Ve třech zemích (Bulharsko, Rumunsko a Chorvatsko) souhlasilo s uvedeným tvrzením více než 80 procent dotazovaných. V dalších čtyřech (Slovinsko, Rakousko, Slovensko a Maďarsko) se podíl respondentů, kteří měli za to, že by EU měla zvýšit svou strategickou nezávislost na USA, pohyboval mezi 70 a 80 procenty.

V Česku a Polsku se za nižší závislost Evropské unie na Spojených státech vyjádřilo 69 procent, resp. 53 procent respondentů. Z devíti zemí zařazených do studie tak mělo výše uvedené tvrzení nejnižší podporu v Polsku, avšak i tam s ním souhlasila nadpoloviční většina dotazovaných.

PSALI JSME:
Centrální bankéři z USA se dostali do křížku s kolegy z EU

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Neúprosný zákon trhu: Třetina nových bytů se kupuje na kšeft

Analýza
Zhruba třetinu bytů či domů nekupují jejich majitelé proto, aby v nich bydlelo, ale jako investici, na níž chce vydělat. Někteří developeři dokonce začali část své nabídky cíleně směřovat právě do toho segmentu. Například Cental Group sdělil Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz), že investiční byty nabízí v jednom svém novém pražském projektu.