Počet manželských smluv v ČR meziročně stoupá

Poradna

Přestože Češi začali manželské smlouvy (lidově nesprávně označované jako „předmanželské“) masivněji využívat až poměrně nedávno, v loňském roce už takovou smlouvu měla zhruba každá pátá novomanželská dvojice (18,73 %, meziroční nárůst o 0,64 %). Vyplývá to z aktuálních informací Notářské komory ČR.

Celkem bylo v ČR vloni uzavřeno 9511 manželských smluv. Foto: Notářská komora ČR

Smlouvy lze podepisovat také až během manželství a i tuto možnost Češi využívají. Celých 22 % lidí do 29 let chce takovou smlouvu do budoucna uzavřít. Česká legislativa umožňuje manželům a nastávajícím manželům upravit své majetkové poměry jinak, než jak stanoví zákon. Zákonný manželský majetkový režim lze změnit na režim smluvený, a to uzavřením manželské smlouvy.

Ta předběžně řeší majetkové poměry pro případ rozvodu či úmrtí jednoho z manželů. Obě strany si v manželské smlouvě zpravidla upravují svá práva a povinnosti týkající se budoucího společného jmění. Aktuální počet uzavřených manželských smluv je minimálně 60 192 (před 1. 7. 2009 se tyto smlouvy neevidovaly). Takovouto smlouvu lze podepsat pouze u notáře.

Manželská smlouva může být uzavřena jak před sňatkem, tak i během manželství. V prvním případě je ale nutné po svatbě předložit příslušnému notáři oddací list,“ vysvětluje podmínky pro naplnění platnosti smlouvy prezident Notářské komory ČR Mgr. Radim Neubauer. 

SEZNAM LISTIN O MANŽELSKÉM MAJETKOVÉM REŽIMU

Manželskou smlouvu lze nechat dobrovolně zapsat do veřejného seznamu listin o manželském majetkovém režimu. Výhodou je, že třetí strana, např. exekutor, je povinen před exekucí ověřit, zda dotyčný, jehož exekuci chce vykonat, v seznamu figuruje. V kladném případě je exekutor povinen se podle smlouvy zachovat, tedy např. vyjmout z exekuce majetek, který výlučně patří druhému z manželů.

Seznam smluvních stran, tedy jmen obou manželů, nikoliv obsah smluv, je dostupný v Notářské komoře. „Možnosti umístění do seznamu využila v roce 2016 zhruba polovina dotyčných párů,“ uvádí Neubauer výstupy z loňské statistiky komory.

Není-li smlouva uvedena ve veřejném seznamu listin a exekutor provede zabavení majetku i tomu z manželů, který jej má dle smlouvy výlučně ve svém vlastnictví, na základě smlouvy je uplatněno jeho právo až zpětně. Tomu lze zapsáním do seznamu předejít,“ podotýká Neubauer k výhodám uvedení do veřejného seznamu listin o manželském majetkovém režimu

Neuvedení smlouvy v seznamu váhu smluvních podmínek v žádném případě nesnižuje, ale s faktem, že smlouva existuje, musíme vždy třetí strany, tedy např. i banky při žádosti o úvěr či půjčku, sami seznámit,“ vysvětluje prezident Notářské komory. 

SMLOUVA JAKO PROJEV NEDŮVĚRY?

Z průzkumu veřejného mínění, uskutečněného v únoru 2017 společností STEM/MARK na vzorku 500 respondentů, vyplývá, že Češi obecně institut manželských smluv znají. Konkrétně 13,7 % svobodných mužů a 8,7 % svobodných žen chce v budoucnu manželskou smlouvu uzavřít. Jde zejména o mladší ročníky (z lidí do 29 let je to mezi všemi dotázanými celých 22 %).

Zajímavé je, že 3,1 % mužů a 3,6 % žen si myslí, že by jejich protějšek před nimi mohl svou nedořešenou (v negativním smyslu, tedy nějaké staré dluhy či nezaplacené poplatky – pozn. red.) finanční situaci záměrně tajit. A více než čtvrtina dotázaných žen (konkrétně 25,4 %) se obává, že jejich partner může mít nějakou opomenutou splátku, která bude mít do budoucna negativní finanční dopad na rodinný rozpočet (v tomto případě ji nemusí manželce záměrně zatajovat, mohl na ni sám dávno zapomenout – pozn. red.).

Více než čtvrtina všech dotázaných (25 % žen a 25,2 % mužů) spíše souhlasí s názorem, že s manželskou smlouvou by se cítili jistěji. Naprosto souhlasí zhruba každý desátý (9,5 % mužů a 9,9 % žen). A téměř pětina mužů (19,8 %) by nevnímala partnerčin návrh na uzavření manželské smlouvy jako projev nedůvěry, či dokonce urážku. U žen je to o trochu méně, tedy 17,9 %.

Bez zajímavosti není ani fakt, že 71,6 % dotázaných by šlo sepsat manželskou smlouvu i k advokátovi, což nelze. Někteří dotazovaní uvedli dvě (či více) míst, kam by šli smlouvu sepsat (včetně již zmíněné nesprávné odpovědi „k advokátovi“ – pozn. red.). Správně, tedy pouze k notáři, by šlo smlouvu sepsat 44,2 % procenta respondentů. Zhruba každý dvacátý dotázaný (5,6 %) se dokonce domníval, že smlouva se sepisuje v manželské poradně.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Divoké parkování se nevyplácí

Pod sjezdovkou jste zaplatili několik stovek parkovného, ale když se po lyžování vrátíte k vozidlu, čeká vás nemilé překvapení. Auto je poškozené či vykradené. Je poškozená karoserie, nebo je pryč nejen vybavení …

Posílají vás rozměnit bankovku? Porušují zákon

Jéé, já nemám zpátky. To si musíte rozměnit! Tak tuhle větu jsme u pokladen slyšeli u mnohokrát a patrně nám pokaždé zrychlila puls. Ani zdaleka to není jen ozvěna dávných časů, kdy pracovníci služeb měli na paměti …

Obral vás kamarád? Bojujte!

Už se vám stalo, že se na váš úkor někdo jiný obohatil? Nemuselo jít o krádež, podvod či jiný úmyslný trestný čin, dokonce ani nešťastnou shodu okolností, a přesto jste přišli o peníze? Prostě jste se snažili někomu …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB