Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.
U dražších kol se vyplatí hledat pojištění, nabízející co nejvyšší plnění v případě nutné opravy. Ilustrační foto: Pixabay.com

Podle loňského průzkumu České asociace pojišťoven (ČAP) na kole jezdí alespoň několikrát do měsíce 37 procent Čechů, párkrát do roka na nich vyrazí dalších 21 % lidí.

Stejně, jako ceny za lyžařskou výbavu, mohou i částky za pořízení bicyklu vystoupat do desetitisíců. Podle policejních statistik činí průměrná hodnota ukradeného kola 35 000 korun, ale výjimkou nejsou i několikanásobné ceny.

Nejsme ve Švýcarsku, kde se běžně nezamykají auta ani domy. Prevence je základ. Podle projektu Bez kola Generali Česká pojišťovna ukradnou zloději nezamčené kolo průměrně do dvou hodin. Ale ani důkladné zabezpečení stoprocentní ochranu před nenechavci neposkytuje.

Kolo jako součást domácnosti

Zvláště pokud jste do cyklovýbavy investovali nemalé peníze, není radno podcenit pojištění. Možností se nabízí celá řada.

Kolo má nejvíce lidí pojištěné v rámci domácnosti, které zahrnuje odcizení z prostor domu, bytu i nebytových prostor (garáže, sklep, pozn. aut.). Konkrétní podmínky se v jednotlivých pojišťovnách liší.

„Nastane-li krádež v bytě nebo vlastním domě, pojišťovna neuplatňuje žádný limit pojistného plnění a krytí platí až do výše celkové pojistné částky za zařízení domácnosti v pojistné smlouvě.

Pokud bylo kolo poškozené nebo rovnou odcizené z nebytových prostor patřících k bytu nebo z vedlejší stavby, vyplatí pojišťovna až dvacet procent z pojistné částky sjednané pro zařízení pojištěné domácnosti,“ informovala Finanční a ekonomické informace (faei.cz) mluvčí pojišťovny Uniqa Eva Svobodová.

PSALI JSME:
Ukradli vám kolo? Tipy, jak si usnadnit jednání s pojišťovnou

Kolo na dovolené

Podmínkou vyplacení pojistného plnění je protokol od policie, shrnující rozsah škod a také způsob překonaného zabezpečení. I když šance na dopadení pachatele není vysoká, policejní protokol je podmínkou pro vyplacení plnění od pojišťovny.

Řada pojišťoven nabízí „pojištění mimo místo pojištění“, které se vztahuje na odcizení kol z určených prostor (typicky stojany před obchodem, restaurací). V takovém případě bude brán zřetel na to, zda bylo kolo pevně uzamčeno za rám.

Jestliže kolo ukládáte mimo vlastní prostory, například v hotelu během dovolené, i zde je překonání překážky nezbytnou podmínkou. Nicméně stupeň zabezpečení se posuzuje mírněji, respektive jeho nedostatečnost nebývá připsána na vrub pojištěného, neboť jej nemůže nijak ovlivnit.

PSALI JSME:
Vozidlo končí až nosičem na jízdní kola

Pojištění zavazadla bývá nízké

Oblíbenou taktikou zlodějů bývá také odcizení kol z auta. Většina pojištění odráží podmínku, že auto není úložný prostor, a proto pojištění platí jen v denních hodinách od 6 do 22 hodin. Kolo je za určitých okolností možné považovat i za zavazadlo, na něž se vztahuje havarijní pojištění vozu.

V tom případě se poškozený dočká náhrady poškozeného kola při nehodě nebo třeba neopatrném vjezdu do podzemní garáže. Otázkou je, zda se cena za kolo do obecně nižších limitů pro pojištění zavazadel vejde.

Pojistka přímo pro kolo

Pokud jste majitelem opravdu cenného kousku, vyplatí se zřídit speciální pojištění kola, tedy bez návaznosti na domácnost nebo jiný druh pojištění. Tyto služby nabízejí nejen pojišťovny, ale zprostředkovávají jej i prodejci cyklovybavení.

PSALI JSME:
Krádeží kol nepřibývá, ale škoda roste. Loni to bylo 144 milionů korun

U nových kol je zřízení pojištění bez větších problémů, majitel předkládá doklad o ceně. U starších kol je nutné, aby kolo prohlédli odborníci z pojišťovny a s majitelem se domluvili na aktuální ceně bicyklu. Pojistka zahrnuje rozšířená rizika, nabídka krytí je vyšší a pojištění může odpovídat reálné hodnotě kola, ale také toto pojištění vyjde o dost dráž.

Cena se proto liší podle jednotlivých poskytovatelů, ale orientačně jde o pět až sedm procent z pořizovací ceny kola. Svátečním cyklistům se toto pojištění nevyplatí, ale brát v úvahu by jej měli ti, kdo vlastní drahý kousek nebo jezdí velmi často.

Přijedou a odvezou

Stejně jako známe asistenční službu, kterou voláme v nouzi při poruše auta, pojišťovny nabízejí i připojištění cykloasistence.

PSALI JSME:
Nabídka pojištění pro cyklisty se rozšiřuje

„V jejím rámci odborníci po nehodě nebo poruše klientovi pomohou s opravou stroje na místě. Pokud si to situace vyžádá, dopraví porouchané kolo do servisu až ve vzdálenosti do 50 km zdarma, opraví vyjmenované frekventované závady až do výše 5 000 korun a kolo do vyzvednutí zdarma uschovají,“ říká Eva Svobodová, tisková mluvčí pojišťovny Uniqa.

U dražších kol se vyplatí hledat pojištění, nabízející co nejvyšší plnění v případě nutné opravy. Vzhledem k tomu, že je v dnešní době většinu poškození nutné řešit výměnou komponentu, servis se může pekelně prodražit.

Nehoda může přijít draho

Ani v důsledku změn, které přinesla novela zákona o povinném ručení, není cyklista povinen si zřizovat odpovědnost za škody, a to ani v případě elektrokola. Pozor ale při cestách do zahraničí – například Německo tuto povinnost vyžaduje, při přejezdu hranic proto pamatujte na tzv. hraniční pojištění.

PSALI JSME:
Na pojištění by měli myslet i cyklisté

Kolize na kole, které vyústí v újmu na zdraví či majetku, však nejsou nijak výjimečnou situací. Je tak na místě zvážit, zda si úrazové pojištění a pojištění odpovědnosti nezřídit dobrovolně.

Cyklista je účastníkem provozu, proto pokud vlastní vinou způsobí škodu na majetku či zdraví, je povinen uhradit vzniklé náklady a v případě porušení pravidel silničního provozu i vyměřenou pokutu. Náklady na ošetření, léčbu trvalých následků i případný ušlý zisk se mohou šplhat do statisícových částek.

S jakýmkoli pojistným plněním se můžete rozloučit, jestliže jste škody na zdraví či majetku způsobili pod vlivem alkoholu či jiných omamných látek, nebo úmyslným zaviněním. Stejně tak není možné počítat s plným vyplacením, pokud se prokáže, že rozsah poranění mohl být nižší, pokud by cyklista měl helmu.

PSALI JSME:
Zloději kol mění taktiku, vybírají si ta nejdražší

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Pojištění

Změny v povinném ručení se dotknou i vás

Kdo si myslel, že jsme si všechny změny v legislativě odbyli se začátkem roku, měl by zbystřit. S dubnem nám do života vstupují nová nařízení ohledně povinného ručení. Povinnost se rozšiřuje na více druhů vozidel, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Které banky sponzorují Rusko?

Britský list Financial Times před několika dny přinesl informaci, že velké evropské banky, které navzdory sankcím …