Konec půstu, vstříc růstu

Názor
Zdá se, že s jarními měsíci, či možná spíše s poklesem inflace a jejím návratem k cíli České národní banky (ČNB), se nehledě na nadále napjatý trhu práce nálada tuzemských domácností začíná viditelně zlepšovat.
Z hlediska struktury letošního hospodářského růstu bude hlavním tahounem spotřeba domácností. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zatímco za celý loňský rok tuzemská ekonomika zaznamenala mírný pokles o 0,2 procenta měřeno reálným hrubým domácím produktem, letos již podle nás znatelně poroste. Celoroční vyhlídky jsme zrevidovali ve světle úspěšného prvního kvartálu výše, a to na 1,4 procenta.

To znamená, že již během aktuálního druhého čtvrtletí zřejmě dosáhneme předpandemické úrovně konce roku 2019. Sice jako poslední z EU, ale přeci.

Z hlediska struktury letošního hospodářského růstu bude hlavním tahounem spotřeba domácností. Ta vloni zejména kvůli propadu reálných mezd poklesla o výrazná 3,1 procenta. Protože trh práce zůstává napjatý, když loňský ekonomický pokles vedl pouze ke kosmetickému zvýšení míry nezaměstnanosti, mzdy po odeznění inflace začaly opět růst i v reálném vyjádření.

PSALI JSME:
Klesající inflace začíná pozitivně ovlivňovat příjmy domácností

Z mezičtvrtletního pohledu se tak děje již od druhého čtvrtletí loňského roku, od počátku toho letošního již pravděpodobně rostou i meziročně. Ochotu navyšovat spotřební výdaje pak odhaluje i spotřebitelský sentiment, který se v březnu vyšplhal na nejvyšší hodnotu za posledního dva a půl roku.

Pro rok 2024 tak prognóza KB počítá s růstem spotřeby domácností o 2,7 procenta. I tak ale předpandemické úrovně dosáhneme až na počátku roku 2026. Již solidní loňské tempo růstu investic ve výši 4,3 procenta letos dále zrychlí na 4,5 procenta.

Ochotu investovat posílí u privátního sektoru nižší úrokové sazby, a tedy nižší náklady na financování. Investiční apetit veřejného i soukromého sektoru navíc podpoří i fondy EU.

PSALI JSME:
Maloobchod: Ochota domácností utrácet roste

Jak jsem již uvedl výše, inflace se vrátila na svůj cíl, když v únoru i březnu činil meziroční růst spotřebitelských cen dvě procenta. A kolem inflačního cíle se pak budeme pohybovat prakticky po celý letošní rok.

Naše prognóza letošní průměrnou inflaci předpokládá na hladině 2,1 procenta. Příští rok ji pak v průměru vidíme na 1,8 procenta. Úrokové sazby ze strany České národní banky (ČNB) sice jdou dolů, ale ne tak rychle a jejich působení je nadále restriktivní. S koncem letošního roku by ale měla mít ČNB hotovo a klíčovou sazbu mít na 3,50 procenta.

PSALI JSME:
Inflace ještě není za námi. Proč mohou opět ceny vystřelit vzhůru?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Český průmysl zpět v depresi

Podle indexu nákupních manažerů v českém průmyslu (PMI) zveřejněného v tomto týdnu, se situace v dubnu v tomto našem největším odvětví opět zhoršila. Ani v březnu to nebyla žádná hitparáda, protože byl PMI hluboko …

Problémy v tuzemském průmyslu přetrvávají

Index nákupních manažerů (PMI) výrazně poklesl z 46,2 bodů v březnu na 44,7 bodů v dubnu. Hlavním problémem je stále nízká zahraniční poptávka, která se projevuje nižším množstvím nových zakázek a tím pádem také …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Které banky sponzorují Rusko?

Britský list Financial Times před několika dny přinesl informaci, že velké evropské banky, které navzdory sankcím …