Podpora páteři české ekonomiky? Finanční záruky pro malé a střední podniky se mají opět snížit

Názor
Ještě nikdy v historii České republiky nebylo vyčleněno na podporu malých a středních firem tak málo finančních prostředků jako nyní – a sice na roky 2024-2030. A to nehledě na opakované deklarace o prioritě a významu těchto podniků v tuzemské ekonomice, které neustále slýcháme. Ale především nehledě na nutnou transformaci české ekonomiky.
Uvažovaný objem záruk v programu na podporu malých a středních podniků je pro transformaci tuzemské ekonomiky absolutně nedostatečný, domnívá se Josef Jaroš, předseda představenstva AMSP ČR. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ročně by se totiž měly prostřednictvím Národní rozvojové banky vystavovat přibližně pouhé čtyři miliardy korun, jak vyplynulo z rámce programu Záruka 2024-2030. Ten byl v těchto dnech předložen k připomínkám, následně jej bude schvalovat vláda a jednotlivé výzvy bude poté schvalovat ministr průmyslu a obchodu.

Při srovnání s objemem záruk v roce 2022, který dosáhl 17 miliard korun, jde o pokles o 76 procent. Záruky z národních prostředků i EU fondů by měly být zároveň i pro tzv. midcapy, tedy podniky se střední kapitalizací (250-499 zaměstnanců, pozn. aut.), takže na malé a střední podniky (tzv. SME nebo MSP do 249 zaměstnanců), zbude logicky méně.

Záruky jsou obvykle poskytovány firmám nebo podnikatelům s příliš krátkou podnikatelskou a účetní historií, s omezenými zdroji financování i minimem majetku, který by mohly dát za úvěr do zástavy. Jde tedy o podniky se zvýšenou mírou rizika, která se odráží ve vyšší ceně úvěru. Proto jsou záruční schémata i v celoevropském kontextu základním finančním nástrojem pro podporu segmentu SME.

PSALI JSME:
„V záplavě škrtů a vyšších daní postrádáme prorůstová opatření,“ říká šéf asociace

Správně nastavená portfoliová záruka může zlepšit míru rizika natolik, že rizikový, avšak perspektivní podnik díky poskytnuté záruce na financování dosáhne. Nebo se poskytnutou zárukou oproti stejně rizikovým klientům bez záruky podaří snížit cenu úvěru zlepšením rizikového profilu daného dlužníka, a v neposlední řadě lze pak umožnit snížení nebo eliminaci zástavy předmětu financování.

Pro představu: Malé a střední podniky, včetně rodinných, mohly až dosud standardně získat záruku u Národní rozvojové banky za bankovní úvěr investičního či provozního charakteru až do výše čtyř milionů korun. A to až na šest let, přičemž výše záruky dosahovala až 70 procent jistiny zaručovaného úvěru.

Je jasné, že při tak výrazném snížení objemu záruk ze 17 na pouhé čtyři miliardy lze očekávat velký převis poptávky. Nebylo by proto s podivem, když by se ministerstvo průmyslu a obchodu snažilo situaci řešit tím, že bude zpřísňovat vstupní podmínky pro žadatele. Pokud je pro malé a střední podniky už nyní největší bariérou pro inovace nedostupnost financování, je kombinace přísnějších podmínek a nižšího objemu financí se zárukou doslova smrtícím koktejlem.

PSALI JSME:
Chceme ušetřit, říkají malé a střední firmy, proč zavádějí cirkulární ekonomiku

A to vše v době, kdy je každému jasné, že Česko bude muset projít výraznou transformací ekonomiky, respektive inovativní, energetickou a dekarbonizační přeměnou. Největší zátěž to bude právě pro segment malých a střeních podniků, které jsou páteří tuzemské ekonomiky. Uvažovaný objem záruk v programu na podporu MSP je pro transformaci tuzemské ekonomiky absolutně nedostatečný.

Do budoucna bude totiž trh potřebovat přibližně dvě miliardy korun zdrojů ročně na tzv. záruční schémata. To by malým a střením podnikům mělo nabídnout zhruba 15 miliard záruk ročně, abychom se vrátili aspoň na předcovidovou úroveň. Patří se zdůraznit, že nejde o náhlé snížení podpory. Objem státem poskytovaných záruk segmentu MSP se totiž snížil už loni, a na 8,5 miliardy korun.

O tom, že se tyto „úspory“ státu vracejí jako bumerang v podobě nižšího celkového výkonu české ekonomiky, není sporu. Stačí si uvědomit, že malé a střední podniky v Česku představují 99 procent všech tuzemských firem, vytvářejí přes 60 procent pracovních míst a na vývozu i dovozu se podílejí nadpoloviční většinou. Čísla prostě mluví za vše.

Autor je předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Jen blázen v Česku podniká

Zavřít reklamu ×
  1. Peněz bude ubývat. Proč? Náklady stále rostou. Např. díky solárům musíme do posílení sítě dát každý rok 40 miliard korun,dalších 40 miliard vyjde pokuta za imigranty,které nepřijmeme(nebo přijmeme a oni do týdne prchnou do Německa). Výdaje na důchody rovně ž rostou každým rokem. Stát se časem stane „neufinancovatelným“.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Podpora rozvoje elektromobility pro podnikatele

Skupina ČEZ, která provozuje nejrozšířenější síť veřejných dobíjecích stanic pro elektromobily a zajišťuje mj. kompletní servis pro klienty v sektoru firem, municipalit a krajů podepsala, spolu se společností ČSOB …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Neúprosný zákon trhu: Třetina nových bytů se kupuje na kšeft

Analýza
Zhruba třetinu bytů či domů nekupují jejich majitelé proto, aby v nich bydlelo, ale jako investici, na níž chce vydělat. Někteří developeři dokonce začali část své nabídky cíleně směřovat právě do toho segmentu. Například Cental Group sdělil Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz), že investiční byty nabízí v jednom svém novém pražském projektu.