Rozmohl se nám tady takový nešvar: Odklady se vymkly kontrole

Analýza
Maturanti se potí při vymýšlení slohové práce, žáci devátých ročníků se snaží vyzrát na Cermat testy a budoucí prvňáčci míří k zápisu. Takový je duben v českém školství. Tedy měl by být. Přes přijatá opatření počet předškoláků, kterým rodiče naordinují odklad, neustále stoupá. Vyplývá to z dat České školní inspekce (ČŠI).  
Míra odkladů povinné školní docházky v České republice je extrémní a podle odborníků neodpovídá vzdělávacím potřebám dětí. Ilustrační foto: Pixabay.com

Podíl dětí, kterým je v České republice odložena povinná školní docházka, výrazně převyšuje průměr ostatních evropských zemí. Z dlouhodobého hlediska se pohyboval kolem 20 procent, v posledních letech se týká téměř 25 procent předškoláků.

Nejnižší podíl sedmiletých a starších z celkového počtu žáků přijatých do 1. ročníků v tomto školním roce hlásí Vysočina (21,4 %), v Olomouckém kraji dosahuje alarmujících 28,06 procenta.

Srovnání s dalšími zeměmi není vždy snadné – rok nástupu k povinnému školnímu vzdělávání se i napříč zeměmi EU liší, navíc v některých z nich není institut odkladu docházky zakotven nebo se využívá naprosto minimálně.

PSALI JSME:
Kapesné dostává většina dětí už od první třídy

I pokud se ale podíváme na země, kde je odklad relevantní součástí systému, vychází ČR ze srovnání velmi nelichotivě. V Německu se podíl odkladů pohybuje kolem pěti až sedmi procent. Hůře Česká republika vychází i ze srovnání se Slovenskem, kde se dlouhodobý průměr pohyboval kolem 13,5 procenta.

Ani zavedení povinného předškolního vzdělávání, které se od školního roku 2017/2018 týká všech pětiletých dětí, ke snížení podílu odkladů nevedlo.

Dlouhodobě vysoký podíl odkladů povinné školní docházky představuje značnou zátěž pro vzdělávací systém. Kvůli vysokému počtu dětí, které navzdory dovršení šesti let, zůstávají v mateřských školách, se snižuje dostupnost předškolního vzdělávání pro děti mladší.

PSALI JSME:
Sedm z deseti Čechů považuje současný vzdělávací systém za nedostatečný

Odklad povinné školní docházky má sloužit jako ochranný nástroj pro děti, vykazující výraznou školní nezralost či trpící jiným hendikepem. Vzhledem k počtům uvedeným výše, je zřejmé, že důvody pro odklad jsou v řadě případů jiné.

Snaha rodičů „prodloužit dítěti dětství“ a usnadnit mu adaptaci ve škole, je jedním z nejčastěji popisovaných. Stejně tak ale za doporučením může stát snaha školy usnadnit si práci s dětmi, u nichž je zjevné, že budou vyžadovat vyšší míru individuálního přístupu.

„Míra odkladů v České republice je extrémní a podle odborníků neodpovídá vzdělávacím potřebám dětí. Místo toho, abychom podpořili děti v individuálním rozvoji, necháváme je plošně v mateřských školách nebo přípravných třídách.

PSALI JSME:
Životní zlom v páté třídě? Sortování dětí na chytré a hloupé po Česku

Musíme se zaměřit na individualizaci výuky v prvních ročnících základních škol, poskytnout školám systémovou personální i metodickou podporu a omezit strach ze školního neúspěchu,“ řekl k odkladům ministr školství Mikuláš Bek.

Z podkladů ČŠI vyplývá, že poradenská zařízení zohledňují výrazně více faktorů, které se zralostí dítěte vůbec nesouvisejí, ale vyplývají spíše z přání rodičů. Velké rozdíly mezi kraji panují v důvodech, které poradenská zařízení uvádějí ve svých zprávách.

Zatímco celková nezralost je v Karlovarském a Zlínském kraji důvodem pro odklad ve více než 60 procent případů, ve Středočeském kraji a na Vysočině s tímto odůvodnění končí asi jen každý čtvrtý odklad. Jednoznačnou snahou by tak mělo být sjednocování postupu školských poradenských zařízení v oblasti posuzování odkladů.

PSALI JSME:
Některá města podpoří prvňáčky tisícovkou, sociálně slabým pomůže stát

Naléhavost situace vedla ke zřízení pracovní skupiny pod záštitou ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, která připravila čtyři varianty řešení, jak počet odkladů radikálně snížit. První z nich je redukce odkladů včetně přenosu pravomoci posouzení jeho potřeby na školy.

Další možností je připustit odklad pouze dětem narozeným po 30. červnu nebo květnu. Variantou je také umožnit udělování odkladů pouze dětem se závažným zdravotním znevýhodněním nebo odlišnými kulturními a jinými životními podmínkami.

Poslední návrh počítá se zrušením dodatečného odkladu a přípravných tříd. Všechny čtyři varianty přitom počítají se systémovým posílením pozice asistenta pedagoga v prvních ročnících základních škol i revizí rámcových vzdělávacích programů, která umožní snížit tlak na výkon.

PSALI JSME:
Až budu velký, budu učitelem? Zájem o kantořinu je v Česku nízký

Zavřít reklamu ×
  1. Školka pouze do šesti let. Přípravné třídy placené. Pokud rodiče chtějí dítěti prodloužit dětství, OK, ale za svoje. Výchova a příprava na školu je úkolem rodiny. Posadit dítě od mala k tabletu a potom se divit, že je v šesti digitálně dementní se stává normou. Jsem dlouholetý učitel a studijní schopnosti dětí se prudce snižují. Bohužel.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB