Velikonoční trhy: Kraslice za 750 korun, ale i pomlázka za stovku

Reportáž
Ačkoli se nad některými cenami na velikonočních trzích v centru Prahy mohou protočit panenky, celková cenová hladina je podle osobního dojmu a zkušeností přece jen o něco nižší než na podobných akcích před Vánoci.
Na velikonočních trzích v centru Prahy není tolik lidí jako před Vánoci. Foto: FAEI.cz/Pavel Baroch

Před Staroměstskou radnicí je v brzkém víkendovém odpoledni hlava na hlavě. Lidí je tolik, že se skoro nedá projít od Rotta směrem k Týnskému chrámu. Vysvětlení je jednoduché: Za deset minut odbije celá a odehraje se tradiční turistická atrakce na staroměstském orloji.

Rozlehlý prostor před sochou Jana Husa ale zdaleka tak zaplněný není, i když tu v několika řadách stojí stánky s občerstvením i suvenýry. Na Staroměstském náměstí se odehrávají tradiční velikonoční trhy – přibližně tři měsíce po těch vánočních.

Jenže na první pohled je zřejmé, že zde není tolik turistů i našinců jako před vánočními svátky. Možná jde jenom o momentální „návštěvnický propad“, možná to tak prostě je. Druhý rychlý dojem: Ceny jsou v průměru přece jen o něco nižší než před Vánoci. A neplatí to jen o Staromáku, ale také o dalších dvou místech, které jsme pro srovnání navštívili – o Václavském náměstí a Náměstí Míru.

Drahé kraslice jdou na odbyt

U stánků na Staromáku rozhodně nejsou žádné nekonečné stánky, nebo tlačenice. Maximálně vždy jen několik lidí. Malý hlouček zahraničních turistek se vytvořil například před stánkem, kde se nabízejí stovky kraslic. Ty obyčejné vyjdou na 70 korun, ty nejvíce zdobené jsou za 750 korun.

PSALI JSME:
Letošní Velikonoce budou druhé nejlevnější v historii

Prodejci si nejspíš nemohou stěžovat, protože každá z žen si nakonec pár kousků vybere. Nikoli v té nejvyšší cenové kategorii, ale spíše ve střední. I tak není bankovek, které putují od nakupujících za prodejní pult, rozhodně málo.

Narváno není ani u stolků, kde je možné sníst nebo vypít zakoupené občerstvení. Ceny odpovídají tomu, že se zboží prodává v centru metropole. Decka medoviny vyjde na padesát korun, dvě decky na stovku. Kdo si chce dát svařák, zaplatí 90 korun, za čtvrtinku plzeňského piva 80 korun. Decka prosecca stojí padesát korun, obyčejný trdelník 90 korun, ten se sladkou náplní vyjde na 160 korun.

Některé ceny uvádějí trhovci dokonce ve dvojí měně – v korunách i eurech. Takže například za langoš dáte 160 korun nebo 7,30 euro. A někde je zase pokrm na váhu: Deset deka staročeské šunky stojí 119 korun. U stánků se nabízejí také další tradiční „mňamky“, jako klobásy nebo bramborové spirálky za 150 korun.

Klobásy, buřty na pivu i medovina

Ani v horní části Václavského náměstí není v podobnou dobu narváno. U některých stánků je dokonce úplně prázdno a trhovci očima „přitahují“ zahraniční turisty, kterých je tu většina, stejně jako na Staromáku, aby si něco koupili.

U některých stánků na Václavském náměstí je dokonce úplně prázdno. Foto: FAEI.cz/Pavel Baroch

Nabízené zboží a občerstvení je víceméně stejné. Opět se nabízejí kraslice různých velikostí a různé úrovně zdobení. Ta nejmenší (opravdu mini verze) lze pořídit už za patnáct korun (nebo také 0,60 euro), větší za 45 korun (1,80 euro). Ve dvou verzích se tu nabízí také pomlázka: Malá za 80, velká za 120 korun.

Samozřejmě nesmí chybět ani trdelník. Za obyčejnou verzi zaplatíte 90 korun, pokud si do něj necháme napěchovat čokoládový krém, ještě si připlatíte 30 korun. Milovníci klobás si přijdou na své i tady, slušně vyhlížející macek vyjde na 150 korun.

Další uzeninou jsou buřty na pivu, které stojí 69 korun za deset deka. Vše je možné ještě zalít třeba svařákem za 90 nebo panákem medoviny za 130 korun.

Zelené pivo i bílé víno

Mezi tradiční trhy v Praze – ať už vánoční nebo velikonoční – patří stánkové městečko na Náměstí Míru před majestátní bazilikou svaté Ludmily. Obvykle se otevírají jako jedny z prvních, a to nejen v hlavním městě, ale v rámci celé republiky.

Velikonoční trhy na Náměstí Míru. Foto: FAEI.cz/Pavel Baroch

Také pro toto místo platí to samé, co pro trhy na Staroměstském a Václavském náměstí. Ačkoli jsme se mezi stánky na Náměstí Míru prošli dokonce několikrát, nikdy zde nebylo tolik návštěvníků jako o předvánočních trzích.

Kdo si ale chce ochutnat tradiční velikonoční pivo zelené barvy, měl by vyrazit právě sem. „Vodníkový mok“ tu nabízí hned několik stánkařů. A není předražené. Půllitr lze pořídit už za padesát korun (ale třeba také za 75 Kč). Kdo neholduje pivu, může si dát dvě decky vína za 70 korun, svařené víno za 75, ale i 50 korun.

K zakousnutí se nabízí například halušky za 169 korun, malá klobása za 65 (velká za 105 Kč), palačinky od 90 do 130 korun nebo belgické hranolky – malé za 70 korun, velké za stovku. Káva stojí u jednoho stánku 50 korun.

Také zde je možné koupit různě zdobené kraslice nebo koše na vykoledovaná vajíčka (v řádu stokorun). A kdo na poslední chvíli shání pomlázku, tady ji koupí tak akorát dlouhou za stovku. A pak už jen vyrazit na koledu.

PSALI JSME:
Levnější Velikonoce. Na tradičním beránkovi se ušetří 10 korun

Zavřít reklamu ×
  1. je známo, že čeští prodejci jsou nenažraní, minulý týden v Budapešti stál všude trdelník 800 forintů (v přepočtu 51,- Kč) a podívejte se kolik chtějí po Praze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Posvítí nám semafor na cestu ke zdraví?

Snaha usnadnit spotřebitelům orientaci v obalech, aby se nenechali zmást líbivými obrázky a lákavými tvrzeními. Systém, který nám pomůže v boji s nezdravými stravovacími návyky. To zní jako krok, proti němuž není …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

E-shopy se odrazily ode dna, lidé už se nebojí ani neověřených prodejců

Průzkum
Po dvou letech propadu se tuzemským internetovým obchodům opět zvyšují tržby. Jak Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) sdělila společnost Heureka Group, v prvním letošním čtvrtletí se potvrdil pozitivní trend z konce loňského roku, oblast e-commerce tak meziročně vzrostla o čtyři procenta. Podle Asociace pro elektronickou komerci se lidé nebojí ani neověřených e-shopů.