Vláda nedostatečně hájí naše zájmy v Evropě, tvrdí čeští vinaři

Průzkum
Ačkoli většina tuzemských vinařů hodnotí členství České republiky v Evropské unii pozitivně, více než 90 procent z nich současně pociťuje protekcionismus ze strany velkých vinařských zemí. A také jim vadí, že vláda dostatečně nehájí jejich zájmy na evropské úrovni. Vyplývá to z výzkumu Svazu vinařů k 20. výročí vstupu země do EU. Výsledky má redakce FAEI.cz k dispozici.
Čeští vinaři si stěžují na protekcionalismus ze strany velkých evropských zemí. Ilustrační foto: Pixabay.com

O vinařství se v současnosti na veřejnosti hovoří především v souvislosti se spotřební daní na tichá vína, podle Svazu vinařů ale tuzemští vinaři a vinohradníci řeší daleko více problémů. Patří mezi ně například dopady klimatických změn nebo propad spotřeby domácích vín kvůli dovozům ze zemí mimo EU.

„Vstup do Evropské unie výrazně ovlivnil domácí vinařství, potažmo celé zemědělství,“ konstatoval Martin Chlad, prezident Svazu vinařů České republiky. „Uvědomujeme si, že vzhledem ke komplexnosti tématu je potřeba řešit aktuální problematiku na celoevropské úrovni. Vnímá to tak většina vinařů a obdobným směrem uvažují i další oborové organizace.“

Dovoz nekvalitních vín

Jeho slova potvrzují výsledky průzkumu mezi několika stovkami vinařů napříč Českou republikou. Z něj vyplývá, že ačkoliv dvě třetiny vinařů hodnotí členství v EU pozitivně, více než 90 procent z nich zároveň pociťuje protekcionismus ze strany velkých vinařských zemí.

PSALI JSME:
Chystá se vláda pohřbít moravské vinařství?

Většina z dotázaných se zároveň shodne na tom, že Česká republika v tomto směru nebyla doteď schopna dostatečně hájit tuzemské zájmy na evropské úrovni. Současně s tím se vinaři potýkají rovněž s neúměrným nárůstem byrokracie, sílícím tlakem na regulaci a dovozem nekvalitních vín ze zahraničí.

„Všechny vinařské subjekty fungují na jednotném evropském trhu. Proto považujeme společnou evropskou cestu za jediné smysluplné řešení, které zaručí rovné podmínky pro všechny vinaře, ale i pro všechny spotřebitele,“ konstatoval Ondřej Beránek, prezident Vinařské unie.

Nerovné dotační podmínky

Co naopak tuzemští vinaři oceňují jako přínos vstupu do EU, je zejména přístup k novým technologiím. Potvrzují to tři čtvrtiny dotázaných s tím, že 30 procent z nich to výrazně pomohlo v podnikání.

Za další pozitiva považují především zvýšení kvality vína a volný pohyb zboží. Výrazný vliv na podnikání má i sdílení zkušeností, což potvrzuje bezmála 94 procent dotázaných. Téměř 29 procent z nich zkušenosti sdílí nejen v rámci ČR, ale i ve světě.

PSALI JSME:
Polovina lidí v Česku podporuje zavedení spotřební daně na tzv. tiché víno

Mezi dotázanými vinaři se také výrazně objevovalo téma dotací, jejichž původním účelem měla být podpora pro zemědělce za péči o krajinu a produkci potravin. Kvůli nerovným podmínkám ohledně jejich výše a čerpání se však staly spíše nástrojem, který křiví trh.

Dotační podmínky nejsou podle vinařů nastaveny ve všech zemích EU stejně a Česká republika si při vstupu do unie nebyla schopna vyjednat tak výhodné podmínky, jako mají větší vinařské země. Podle oslovených vinařů je pak výsledkem to, že je trh zaplavený nekvalitním vínem s cenou, které nejsou schopni konkurovat.

Ocenění pro tuzemská vína

Tuzemští producenti vín přitom mají (nejen) Evropě co nabídnout. Dokázal to rok 2023, kdy bylo o moravských a českých vínech ve světě hodně slyšet – v dobrém smyslu. Ze zahraničních mezinárodních soutěží vín si totiž přivezli úctyhodných 1 275 medailí, potřetí tak překročila magickou hranici tisíce medailí.

PSALI JSME:
Každý dospělý Čech vypije v průměru jednu lahev prosecca ročně

Podle největšího portálu o moravském a českém vinařství Vína z Moravy, vína z Čech se mezi oceněními objevily nejen zlaté (509), stříbrné (511) a bronzové (167) medaile, ale také fantastických 63 velkých zlatých a 13 platinových medailí udělovaných jen skutečně mimořádným vínům.

Medailové zisky pak korunovalo 12 titulů šampiona, tedy ocenění pro vína, která buď celkově, nebo ve svých kategoriích nenašla na soutěžích konkurenta. „Loňský rok byl opět z pohledu ocenění na mezinárodních soutěží vín pro moravská a česká vína bezesporu velmi úspěšný,“ uvedl Zbyněk Vičar, ředitel Vinařského fondu, který účast na soutěžích dlouhodobě podporuje.

To je podle jeho názoru dobře nejen jako potvrzení světové kvality našich vín, ale hlavně to podporuje stále silnější exportní ambice našich vinařů. Nedařilo se pouze v Evropě, kam náš export míří nejčastěji, ale také v Americe, Asii nebo Africe.

„Velmi potěšující pak je, jak často bodovaly naše tradiční odrůdy, jako jsou Müller Thurgau, Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené mezi bílými víny a Frankovka a Svatovavřinecké mezi červenými, tedy vína nejtypičtější pro náš region, která nejsou v zahraničí tolik zažitá,“ dodal Vičar.

PSALI JSME:
Investice, kterou si vypijete: Peníze před inflací pomůže ochránit víno i whisky

Zavřít reklamu ×
  1. Co mají říkat zemědělci? Co energetika?Polsko má vyjednané uhlí na více roků než my. A další,a další…..

  2. Českých vinařů je jen hrstka. Spíš by mě zajímal názor moravských vinařů. Jestli tedy neoznačujete Moravany za Čechy, tak jak Putin označuje Ukrajince za Rusy.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Podpora rozvoje elektromobility pro podnikatele

Skupina ČEZ, která provozuje nejrozšířenější síť veřejných dobíjecích stanic pro elektromobily a zajišťuje mj. kompletní servis pro klienty v sektoru firem, municipalit a krajů podepsala, spolu se společností ČSOB …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

E-shopy se odrazily ode dna, lidé už se nebojí ani neověřených prodejců

Průzkum
Po dvou letech propadu se tuzemským internetovým obchodům opět zvyšují tržby. Jak Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) sdělila společnost Heureka Group, v prvním letošním čtvrtletí se potvrdil pozitivní trend z konce loňského roku, oblast e-commerce tak meziročně vzrostla o čtyři procenta. Podle Asociace pro elektronickou komerci se lidé nebojí ani neověřených e-shopů.