Ikonický kostel na Zelené hoře dostal novou dlažbu z laboratoře

Vědci Akademie věd se při rekonstrukci kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou významnou měrou podíleli na rekonstrukci tamní dlažby. Původní rozbité či prošlapané keramické dlaždice opravili geopolymerem, tedy laboratorně vyrobeným materiálem na anorganické bázi. Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) o tom informoval Ústav struktury mechaniky hornin AV ČR, kde technologii geopolymerních materiálů dlouhodobě studují.
Kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře je jedním z nejfotogeničtějších míst na Vysočině. Autor: Gampe, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=28131460

Opravené dlaždice jsou nyní v barvě i struktuře velmi podobné originálu. Součástí opravy byla i analýza historických dlaždic a následná výroba replik, jejíž postup vědci publikovali v prestižním časopise Case Studies in Construction Materials.

Vedle toho, že byla keramická dlažba v nejvíce namáhaných částech chrámu prošlapaná nebo poničená a bez původní engoby (barevné hlinky používané k dekoraci – pozn. aut.), byly už dříve ve středové části kostela poškozené dlaždice nahrazeny mramorovými deskami.

Ty ale nevyhovovaly ani tvarem, ani materiálem.

Unikátní metoda opravy

Podle expertního týmu bylo řešením této situace vyměnit nepůvodní dlaždice za nové keramické, dále využít unikátní geopolymer ke spojení a zpevnění popraskaných kusů a doplnění chybějících částí původních dlaždic.

„V laboratoři jsme testovali různé druhy surovin a agregátů a jejich vzájemný poměr tak, aby byl ve výsledku materiál co nejvíce podobný originálu,“ vysvětlila vedoucí výzkumného týmu Ivana Perná z Oddělení struktury a vlastností materiálů Ústav struktury mechaniky hornin (ÚSMH).

Dodala, že v další fázi výzkumu přidávali vědci další látky tak, aby směs urychleně tuhla při teplotách v kostele, tedy při zhruba osmi stupních Celsia. Probarvovali ji také různými anorganickými pigmenty. Po úspěšných laboratorních experimentech pracovali přímo na poškozených dlaždicích vyjmutých z podlahy kostela.

PSALI JSME:
Umí se čeští vědci pochlubit se svými úspěchy?

Rekonstrukce při prohlídkách

Dlaždice rozbité na kusy v laboratoři postupně spojili geopolymerní hmotou, konečnou barevnou úpravu povrchu prováděli v laboratoři restaurátoři. Opravené dlaždice i vyrobené repliky následně restaurátoři společně s kameníky ukládali do mozaikového vzoru podlahy.

Na závěr pracovali vědci z ÚSMH na opravě poškozených dlaždicích přímo v kostele, a to často i v době, kdy se v chrámu konaly turistické prohlídky. Přivezli si ingredience na již vhodnou a vyzkoušenou směs a míchali ji na místě na improvizovaném pracovišti. Chybějící části dlaždic doplňovali touto hmotou přímo na podlaze chrámu.

„Rekonstrukce kostela svatého Jana Nepomuckého, který je od roku 1994 zapsán na Seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO, je velmi rozsáhlá a složitá. Vážíme si toho, že jsme k ní mohli přispět alespoň malým dílem. Mimo jiné to pro nás byla jedna z ojedinělých možností, jak využít geopolymery v praxi,“ poznamenala Ivana Perná.

Rekonstrukce dlažby v ikonickém kostele. Foto: ÚSMH AV ČR

Cena za architekturu

V Česku je více památek, které v poslední době prošly nákladnou, ale ceněnou rekonstrukcí. Jednou z nich je středověký hrad Helfštýn na Přerovsku, kde oprava trvala dlouhé tři roky. Výsledkem pak bylo nejen zpřístupnění jedenácti hradních místností, ale také nové průchozí ochozy a vyhlídková plošina z hradního paláce, která nabízí jedinečné pohledy do Moravské brány.

„Za mimořádně citlivou rekonstrukci historické památky doplněnou o současné prvky, provedené s velkou pokorou, respektem a snahou o maximální zachování původního historického charakteru celého objektu, získali architekti Miroslav Pospíšil a Martin Karlík z kanceláře atelier-r prestižní ocenění Cena za architekturu 2021,“ uvádí cestovatelský web Kudy z nudy.

Hrad byl založen na počátku 14. století. K jeho významnému rozšíření došlo nejpozději na přelomu čtrnáctého a patnáctého století. V pozdějších dobách byl využíván pouze k vojenským účelům a od druhé poloviny osmnáctého století chátral.

PSALI JSME:
Milujeme hrady a zámky. Návštěvnost je famózní

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Technologie

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB