Trhy tlačí na Fed, aby byl přísnější

Analýza
Finanční a konkrétně akciové trhy jsou místem, kde se všechny informace světa scházejí na jednom místě a spoluvytvářejí konsensus, který následně určuje ceny komodit, finančních aktiv, nemovitostí apod. Ačkoli jsou trhy velmi efektivní a dokáži rychle zabudovat nové změny ve světě a informace do cen, často dochází k zabudování informace špatným způsobem.
Trhy přestávají věřit líbivým příběhům politických autorit o snižující se inflaci k dvouprocentnímu cíli, protože americká centrální banka není ochotna výrazněji vykročit proti uvolněným finančním podmínkám. Ilustrační foto: Depositphotos.com

To je v rozporu s tím, co se běžně vyučuje na univerzitách, kde pro teoretické účely má trh v drtivé většině případů pravdu. Jde přeci jen o konsensus obrovského množství investorů a odborníků, kteří spravují velké majetky. Ovšem praxe ukazuje, že tomu tak často není, trhy jsou totiž iracionální, podléhají mediálním vlivům, bývají naivní a nechají se příliš svádět sentimentem.

Ať už pozitivním, nebo negativním. S tím by pravděpodobně souhlasil i asi nejznámější investor na světě – Warren Buffett, který nedávno uvedl, že trhy se od dob počátku jeho kariéry příliš nezměnily a i nadále se chovají iracionálně a to i přes veškerý technologický pokrok.

Nyní se trhy nechají svádět příběhem svižného poklesu inflace v USA na 2% úroveň, snížením úrokových sazeb Fedu (centrální banka USA, pozn. red.) již v letošním roce a tzv. soft-landingem neboli měkkým přistáním, kdy v důsledku zvýšení úrokových sazeb nedojde k recesi.

PSALI JSME:
Hrozí Spojeným státům zhoršení ratingu a nakonec i bankrot? Investor Buffett nesouhlasí

V této myšlence jsou navíc trhy podpořené vládou USA, která různými způsoby ve volebním roce stimuluje ekonomiku a hledá způsoby, jak zvýšit bohatství (alespoň na oko, pozn. aut.) svých voličů. Píšu na oko, protože skutečný stav americké ekonomiky se nezdá být podle všeho natolik pozitivní, jak by mohly naznačovat statistiky.

Nepodceňoval bych ovšem motivaci a dostupné nástroje současné americké administrativy, které může využít pro krátkodobou podporu amerických trhů. Přeci jen je to už více než rok, co tímto způsobem chrání tamní ekonomický růst před přirozeným cyklickým propadem.

Nicméně i americký Fed vábí příběhem měkkého přistání, když letos jeho šéf, Jerome Powell, odmítal vystupovat proti extrémně optimistickým trhům a neuznal, že by pokles inflace začal stagnovat. Výsledkem jsou akciové trhy na svých historických maximech, nepřetržitý růst v posledních měsících a ignorance investorů vůči údajům, které by tento příběh nepodporovaly.

Dokud ale existuje jistá svoboda trhu, taková krátkozrakost politiků nezůstane bez potrestání. Svobodný trh je samoregulující se organismus a ačkoli jej lze krátkodobě ošálit, dlouhodobě před ním skrýt pravdu nelze.

PSALI JSME:
Co napsal šéf největší americké banky jejím akcionářům?

Jeden z prvních trhů, který začal výrazně vystupovat proti této politické ignoranci, je trh zlata. Ten zažil v posledních týdnech exponenciální růst a v obáváme se, že se jde o symptom rostoucích inflačních očekávání a značí to padající kredibilitu amerického Fedu.

Na tento popud a na popud březnové inflace USA, která byla znovu horší, než se čekalo začal později i trh dluhopisů vystupovat proti této politické krátkozrakosti. Výnosy na vládních dluhopisech USA začaly razantně růst.

A teprve dluhopisový trh přesvědčil akciový trh, že tento sladký příběh, kterému nyní trhy věří má své trhliny a že inflace možná nepůjde tak hladce k 2% cíli bez jakýchkoli negativních následků. Kvůli tomu nyní americké akcie rapidně sestupují ze svých maxim.

Trh tak jasně sděluje Fedu, že jeho příběhu přestává věřit a přeceňuje aktiva, jako kdyby inflace a úrokové sazby měly zůstat dlouhodobě zvýšené. To je obzvlášť špatnou zprávou pro silně zadlužené a menší společnosti, nebo pro sektory citlivé na sazby, jako je třeba sektor nemovitostí. Nelíbí se to také dluhopisovým investorům, protože vyšší inflace snižuje hodnotu dluhopisových instrumentů.

PSALI JSME:
Zlato je na 2 300 dolarech, co bude následovat?

Dobrou zprávou je to ovšem pro trh komodit a pro větší společnosti se zdravou rozvahou a schopností zvyšovat ceny svých produktů, aniž by došlo k většímu úbytku poptávky ze strany klientů. Americký Fed tak nyní nemá na výběr, než uznat svoji chybu a postavit se k inflaci seriózněji.

Pokud tak neučiní, jeho kredibilita se sníží ještě více a centrální banka, která nemá důvěru trhů, je asi jako bezruký kormidelník.

Trhy tak nyní podle našeho přesvědčení vedou ruku Fedu, nikoli naopak, a proto v letošním roce nemusí dojít k žádnému snížení úrokových sazeb, pokud inflace bude i nadále odolná. Naopak pravděpodobnost lehkého zvýšení sazeb v letošním roce bude růst s každým špatným inflačním údajem.

Autor je analytik společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Skutečný důvod, proč akcie rostou. Pravidla hry se změnila

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Jestřábí vzkaz centrální banky

Česká národní banka (ČNB) na tiskové konferenci po čtvrtečním zasedání vyslala do trhu poměrně jestřábí vzkaz: Úrokové sazby budou klesat pozvolněji, než předpokládal hlavní scénář předchozí prognózy z počátku …

Trhy podceňují možnost recese

Silná ekonomika USA, trhy na maximech a příběhy úspěchů od vládních autorit vytvářejí silný optimismus. Ovšem to vše stojí na docela křehkém fundamentu, proto se nyní recesní scénář podceňuje.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Hypotéky zlevňují. Nazrál čas na nákup nemovitosti?

Analýza
Dobrá zpráva pro všechny, kdo uvažují o hypotéčním úvěru. čtvrteční zasedání bankovní rady České národní banky (ČNB) přineslo nové snížení úrokových sazeb o půl procentního bodu. Základní úrok se dostal na hodnotu 5,25 procenta, a je tedy na nejnižší úrovni za poslední dva roky.