Umělá inteligence na poli: Přelomová platforma zvyšuje produktivitu

Přesná a cílená aplikace hnojiv a pesticidů. Využívání umělé inteligence pro agrotechnické operace. A samozřejmě snižování ztrát a zvyšování produktivity s menším dopadem na životní prostředí. To všechno dokáže zbrusu nová platforma MyMex využívající metody precizního zemědělství. Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) o ní informovala společnost Agromex, která platformu vyvinula spolu se společností CleverFarm.
Precizní zemědělství se uplatňuje například při hnojení pěstebních ploch. Ilustrační foto: Pixabay.com

Na českých polích se v posledních letech stále více prosazuje takzvané precizní zemědělství. Navigace propojené přes družice typu GPS nebo Galileo se staly standardní výbavou mechanizace, stejně jako senzory pro mapování výnosů u sklízecí techniky.

Vojtěch Lukas z Ústavu agrosystému a bioklimatologie brněnské Mendelovy univerzity pro FAEI.cz uvedl, že čím dál více zemědělských podniků také dávkuje hnojiva na základě výsledků mapování obsahu živin v půdě nebo hodnocení stavu porostů pomocí spektrálních měření. Podle Lukase je dostupnost služeb a technologií pro precizní zemědělství je v tuzemsku v současnosti solidní úrovni.

„Je zde celá řada inovátorských společností, které se věnují vývoji nových technických zařízení nebo softwaru produktů a služeb. Kromě rostoucí poptávky po inovacích ze strany zemědělských uživatelů tomu také napomáhá přístup k volně dostupným prostorovým datům, jako jsou například zákresy půdních bloků nebo volně dostupné družicové snímky Evropské kosmické agentury,“ uvedl Lukas.

PSALI JSME:
Moderní technologie v zemědělství mohou být vítaným pomocníkem

Přelomové zemědělské řešení

S novou platformou MyMex pro integraci a optimalizaci, která zpřístupňuje farmářům a zemědělcům metody precizního zemědělství, nyní přišla společnost Agromex, která je předním prodejcem zemědělské techniky a dalších speciálních strojů od renomovaných značek, jako jsou Fendt, Weidemann, Kröger, Kerner, Lemken a Pellenc.

Tvrdí, že díky platformě se dosáhne efektivnější a udržitelnější hospodaření s maximalizací výkonu a snižování operativních nákladů. „MyMex je přelomové řešení, které přináší moderní a chytré zemědělské stroje Fendt a sofistikované analýzy CleverFarm do skvělé symbiózy,“ uvedl Patrik Kalenda, produktový specialista navigačních systémů a softwarových aplikací společnosti Agromex.

Dodal, že platforma umožňuje zemědělcům a farmářům efektivně sbírat a analyzovat data ze zemědělské techniky, což se pak odráží v plánování agrotechnických strategií. „Díky tomuto propojení mohou spravovat své pozemky s maximálním komfortem a jistotou,“ řekl Kalenda, podle něhož najde MyMex využití nejen na poli, ale také v kanceláři.

PSALI JSME:
Rajčata před škůdci ochrání robotické rameno i umělá inteligence

Platforma totiž umožňuje také transparentně a jednoduše spravovat agrární dotace a legislativu Evropské unie prostřednictvím své integrace s takzvaným LPIS (Land Parcel Identification Systém, pozn. red.), což usnadňuje zemědělcům evidenci pozemků a plnění legislativních požadavků.

Přehled o technice i plodinách

Multifunkční platforma MyMex zemědělcům vedle toho nabízí takzvané integrované monitorování: Kombinuje senzory a technologie Fendt Connect s Clever Farm pro celkový přehled o technice i stavu plodin. Intuitivní aplikace rovněž umožňuje přesné a cílené použití hnojiv a pesticidů.

Platforma využívá pokročilé technologie umělé inteligence a strojového učení pro inteligentní plánování a provádění agrotechnických operací. Díky efektivnějšímu využití vody a agrochemikálií snižuje ztráty a zvyšuje produktivitu. A rovněž napomáhá udržitelnějšímu zemědělství s menším dopadem na životní prostředí.

PSALI JSME:
Není náš býk nemocný? Zjistí to chytrý obojek

Odborníci odhadují, že se v budoucnu se precizním zemědělství ve větší míře uplatní rovněž autonomní roboti – ať už to budou drony pro mapování pozemků nebo o polní roboty vykonávající nejrůznější zemědělské práce bez přímého řízení obsluhou.

Precizní zemědělství se nejvíce prosazuje v USA nebo Austrálii, kde úspěšně zvyšuje produktivitu farem obhospodařující velká území. V Evropě se masivně vyvíjení nové technologie zejména v Německu a ve Francii.

V České republice se první ověřování postupů precizního zemědělství provádělo od konce 90. let, zejména v oblasti mapování výnosů zemědělských plodin při sklizni, senzorových systémů pro diagnostiku stavu porostů a navádění mechanizačních souprav po pozemcích.

PSALI JSME:
Vodíkový pohon vstupuje i do zemědělství

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Technologie

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Změna v důchodech čeká i nebožtíky

Poradna
Není to velká změna, spíše opakující se shoda okolností. Květnový státní svátek totiž mnoha seniorům mění termín vyplacení důchodu. První máj sice žádnou komplikaci neznamenal, protože ještě letos se penze vyplácejí od 2. do 24. sudého dne v měsíci, ale druhý svátek už změnu přinese.