Stále absurdnější povinnosti firem ničí českou ekonomiku

Názor
V poslední době se bojím dělat si legraci. Vymyslím nějakou absurdní blbost a řeknu ve vtipu, že to jednou bude povinné ze zákona. A ono se to po pár letech opravdu stane, což už vůbec není vtipné. Raději si proto už srandu nedělám. Příkladem může být zákon o genderové rovnosti, jehož českou podobu připravuje úřad ministra pro evropské záležitosti.
Kdyby genderové a další regulace byly opravdu přínosné, firmy by je už dávno samy realizovaly. A dobrovolně. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Smyslem zákona má být na základě kvót dostat do vedení firem více žen. Přijde mi to jako zbytečný zákon. Čím si pomůžeme, když bude v dozorčích radách povinně nejméně 40 procent žen? Nenašel jsem to nikde. A proč jen 40 procent? Ví to někdo, nebo je to jen číslo vycucané z prstu?

Předkladatelé se ohání tím, že zákon už v mnoha zemích platí a jsou s ním spokojeni. Nikde jsem sice nenašel, na základě, čeho tu spokojenost měří, ale věřme jim. Statistiky vážně ukazují, jak v posledních letech prudce roste zastoupení žen ve vedení německých firem. Bohužel se neukazuje, že by to pomáhalo podnikům a ekonomice. Německá ekonomika místo růstu vykazuje zaostávání.

To by se mělo řešit. Evropa zaostává a místo toho řeší kvóty, bez kterých jsme léta žili a které snad kromě militantních feministek nikomu nechyběly. Prostě kvóty by vůbec neměly být tématem dne, když tu máme skutečně hmatatelné problémy.

PSALI JSME:
Fialova vláda plánuje povinné zastoupení žen ve vedení soukromých firem. Na to si netroufly ani levicové kabinety

Jen zbytečná buzerace

Jak to ale vlastně je v tom Německu? Nikdo se netají tím, že je zákon naplněn jen formálně. Zákon se prostě obchází. Vytvoří se nějaké místo. Tam posadí ženu a všichni vědí, že je to místo zbytečné a existuje jen kvůli zákonu. Já bych se jako žena styděl být někde jen kvůli pohlaví. Já bych chtěl někde pracovat proto, že tam jsem přínosný. Feministkám to ale asi nevadí.

Nechápu, že se politici a aktivisté více nezamyslí nad tím, proč je málo žen ve vedení firem, politice apod. Budou třeba kvóty i na poslankyně? To je přece nesmysl.

Ženy se přece do politiky neženou ne proto, že by jim to někdo zakazoval, ale protože o to nemají samy zájem. Prostě to není slučitelné s jejich zájmy. Pro většinu žen je přece hlavní zájem rodina. Jenže rodina a politika jdou špatně dohromady. Vyžaduje to velké nasazení sedm dnů v týdnu.

Podobné to je s managementem velkých firem. Proto je v politice tak hodně bezdětných žen. Navíc ženy obvykle nemají takovou bojovnost v prosazování názorů a zájmů jako muži. To testosteronové prostředí se jim obvykle nelíbí.

PSALI JSME:
Země s ženami v politice často zvládají covid lépe

Nejsme stejní

Ženy přirozeně mají zájem o určité pozice a jiným se úmyslně vyhýbají. Já jsem třeba ještě nezažil muže na oddělení HR. Naopak jen málo žen jsem viděl v oddělení IT. Není tam přitom žádná legislativní bariéra, jen dobrovolný výběr. Nemá proto smysl do toho dávat kvóty.

Ať si klidně ženy založí firmu, kde budou pracovat jen ženy. Nikdo jim v tom asi nebude bránit. To zvládnou i bez kvót. Pokud jsou ženy v práci lepší než muži, jen idiot by zaměstnával muže. Normální to ale není. V některých pozicích pracují raději muži a v jiných raději ženy.

Cílem už není bohatství, Evropa má jiné cíle

Myslím si, že pokud budeme svazovat firmy do větší absurdity, nemůže se to projevit větším růstem a bohatstvím. Spíš naopak. Bohužel stále častěji slyším zastánce nerůstu. Těm to jistě vadit nebude.

PSALI JSME:
Právní a daňové novinky pro rok 2024 (2): Firmy budou muset povinně reportovat o udržitelnosti

Ke kvótám se navíc mají přidat i povinné informace o tom, kolik se v průměru vydělává na konkrétním druhu pozice. Logicky ti, co budou pod průměrem, budou chtít růst na průměr. Matematika je neúprosná.

S tímto přístupem budou časem všichni na průměru nehledě na výkon. To bude celou společnost demotivovat ke snaze o vyšší výkon. Tyto regulace jsou samozřejmě v rozporu s růstem společnosti.

Kdyby tyto regulace byly přínosné, už dávno by je firmy realizovaly dobrovolně. Nechme proto lidem možnost řídit firmy racionálně. Vše ostatní je jen cestou od kapitalismu a bohatství k centrálnímu řízení a k chudobě.

Autor je hlavní ekonom skupiny Comfort Finance Group
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Ženy berou míň než muži. Výše rozdílu možná bude zveřejňována povinně

Zavřít reklamu ×
  1. Nejvíc absurdní zákon je možnost propuštění bez udání důvodu. Za nějakou dobu už ve firmách těžko najdeme člověka nad 60 let. Známý má 63 let,ve firmě byl jeden z nejlepších a už je propuštěn. Firma se chytila možnosti a propustila jej bez důvodu. Nyní bude na pracáku až do odchodu do starobního důchodu.

    • Naopak, ten zákon už to měl být dávno. Zaměstnanec má právo odejít bez důvodu kdykoliv. Proč by stejné právo neměl mít i zaměstnavatel? Nikdo Vám práci nedluží, nikdo by neměl být nucen Vás zaměstnávat, pokud nechce, ať jsou ty důvody jakékoliv. Tahle mentalita, že pokud něco chci, jiný má donucen mi to dát, ať chce nebo ne, je zvrhlá a musí vymřít.

    • Tak asi nějaký důvod měli. Nic se nikdy neděje bez důvodu. Lepší než nadávat je ten důvod najít, pojmenovat a hledat, jestli se dá odstranit.

    • Propouštěj se lidi na zbytečnejch a míň kvalifikovanejch pozicích, ten člověk to sám musí vědět že se ho to týká a tak to holt protě je, nemůžete jako zaměstnavatel dotovat nějaký místo jenom protože toho člověka 20 let znáte, všude se optimalizuje, je tlak na produktivitu a u starších lidí často neni problém ani tak zdraví, ale spíš neochota něco začít dělat jinak, dělaj to blbě a neefektivně a „cucáku sklapni, takhle to dělam 30 let a budu to tak dělat dál“ no tak pak se nemůžou divit že jsou první na řadě, protože svojí důležitost často dost přeceňujou a všechnu práci (hlavně tu vysocekvalifikovanou udělaj) dejme tomu třicátníci. Mladší ještě nic neuměj a starší vyrostli v systému kdy se považovalo za normální že s věkem a dobou co tam děláte se snižuje vaše povinnost něco dělat a máte na to mladý otroky co za vás musej i uklízet, protože takhle to za bolševika prej bylo, tak to tak bude dál, jenomže nebude, ten mladej člověk co dělá na kvalifikovaný pozici fakt nemá čas nějakýmu pedesátníkovi až šedesátníkovi někde zametat protože je „cucák“ aby ten starší mohl bejt za 10 padla už převlešenej a za minutu padla už u píchaček.
      Nikdo dneska neni placenej podle toho kolik mu je a když někdo dělá 20 let stejně nekvalifikovanou práci, tak za to fakt žádný výsluhy nejsou.

  2. Naprostý souhlas, toto jsou výmysly aktivistických „sociálních inženýrů“. Podobné nesmysly vymýšlela rudá lůza v minulých dobách. Měl jsem za to, že už jsme z takových mizerných experimentů vyrostli. Bohužel nová generace levicových pomatenců se nemíní z minulých chyb poučit

    • Ono to s tou novou generací levicovejch pomatenců neni tak hrozný jak by si jeden myslel podle toho co se furt všude řeší, v praxi jich tolik nepotkávam, asi jsou všichni na univerzitách. 🙂 A taky je extrémní rozdíl mezi lidma co studujou technický a humanitní univerzity, na těch technickejch školách fakt moc „levicovejch pomatenců“ neni.

      • Hele, Karlova univerzita fakt děs. Jsem sice postarší model, ale průběžně na sobě makám,. tak jsem si šel udělat speciální pedagogiku. No tvl! Musel jsem odejít, protože profesorky byly naprosto šílené aktivistky blábolící ryze socialistické bludy o rovnosti a nepřipouštějící žádné pochybnosti o té jediné správné ideologii. A protože, jakožto člověk z praxe, bych nerad u zkoušek říkal něco, co si skutečně nemyslím, vystudoval jsem si to jinde. Karlovka fakt ne!!!

  3. Před 15 léty se propagovalo dřevo jako eko a bio palivo. Dnes se chystá zákaz jeho spalování. Kocourkov.

    • Dřív totiž byly v kurzu obnovitelné zdroje, a tam dřevo a jakákoli biomasa vhodná ke spalování patřily. Dnes se vnímání ekologična nuceně posunulo na zcela bezemisní, bezuhlíkové zdroje. Je paradoxní, že když se rabují neobnovitelné přírodní zdroje surovin, například vzácných kovů, je to považováno za ekologické (protože to přece slouží tzv. bezemisním technologiím!), zatímco přírodní obnovitelná biomasa nikoli.

  4. Mám firmu. Jsem v jejím vedení sám. Znamená to, že se tedy budu muset genderově rozpoltit a 40% mně bude žena? Trochu se toho bojím…

    • Mám stejný problém. tak si říkám, že bych se mohl stát hermafroditem. To je pak v souladu se zákonem?

    • Toto již dobrose*ové vyřešili. Jmenuje se to fluidní osoba. Ta nemá žádné pohlaví, je schopna se během setiny vteřiny změnit z muže na ženu a zpět, z bělocha na černocha a zpět, může být šikmookým černochem, vyznavačem jaderné mysli, presidentem severního vesmíru. Já osobně bych toho využil a omlátil levicovým pomatencům tuto JIMI vymyšlenou ideologii o držku !
      Chybí Vám ženská ve vedení firmy, změňte se v ženu (stačí se JEN za ní prohlásit !) a máte pokoj. Černoch není přítomen ? Jste to Vy na 10 vteřin, to samé chybějící ženy, ufouni, pábitelé … Lze to přivést do ad-absurdum a zesměšnit ty blby.

      • Jo, to samý jsme dělali s komoušema. Omatlal jste jim o držku jejich vlastní kecy a byli v loji. Jednou jsme se na vejšce nalili a udělali referát z citátů z Leninových spisů, což jsme tam neuvedli a oni nás chtěli vyhodit za rozvracení socialistického zřízení. Tak jsme to ozdrojovali a to byla panečku zpátečka! S těmahle zelenogenderovejma socialistama je to stejný!

    • Takhle to není (tedy alespoň zatím). Jedná se pouze o velké firmy, kde už bylo dosaženo velkého zisku. Je to feministický parazitický systém tažený propagandou.

  5. Pane Pikoro, „styděl byste se být někde jen kvůli pohlaví“. Přesně tohle ale muži dělali a mnohde stále dělají, že na těch nejexponovanějších místech sedí jen díky svému pohlaví. Stovky let muži prosazovali stoprocentní kvóty pro sebe a ženám odpírali vzdělání, možnost volit, realizovat se podle svého přání a vlastnit majetek, natož slušně si vydělat. Když už se tak obouváte do feminismu, podívejte se do akademického slovníku, co tento pojem obnáší. Je to rovnost právní, sociální a ekonomická. Jedná se o hodnoty, které se prolínají s humanismem a demokracií. Jen hlupák může mít něco proti. Anebo šovinista. Ale to je jedno a to samé.

    • Ovšem rovnost nařízená zákonem na základě pevně stanovených kvót nám nějak přestává být rovností, že. Jestliže bude nutné přijmout na konkrétní místo pouze ženu, tak je rovnost kde? Ona totiž pozitivní diskriminace je pořád diskriminace! A není pravda, že ženy byly diskriminovány pouze v minulosti. V islámu je žena stále pouze obřezaným, zapošitým, do burky nacpaným kusem masa. A to i v Evropě! A vy řešíte kvóty ve vedení společností? To jako fakt?

  6. No to je snaha o kapitalistický socialismus. Ale socialismus nefunguje a nikdy fungovat nebude. ť to bude čistý socialismus nebo ten kapitalistický. Je přinejmenším zvláštní že o socialistické vymoženosti se snaží vždy ti kteří jen přijdou do práce a mají pouze své ruce. Nikdy se nesnažili nic vymyslet dokázat zlepšit či podobně. Chtějí si odkroutit svých 8 hodin a mít klid. No a ti co makají 20 hodin denně by jim na to jejich pohodlí měly podle jejich názoru doplácet . Prostě těm co se moc nechce to budou mít vždy horší. A ti co tomu dají více zase to budou mít lepší. Politici prosím nechte to koňovy. Ten má větší hlavu. Paradox je že vám politikům se moc nechce a máte nejvíc. O skutečné práci nevíte nic. Ale je pravda že vymyslet jak brát nejvíc a nedělat nic(nebo vymýšlet cipoviny) vám jde dobře. No taky je to umění.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

E-shopy se odrazily ode dna, lidé už se nebojí ani neověřených prodejců

Průzkum
Po dvou letech propadu se tuzemským internetovým obchodům opět zvyšují tržby. Jak Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) sdělila společnost Heureka Group, v prvním letošním čtvrtletí se potvrdil pozitivní trend z konce loňského roku, oblast e-commerce tak meziročně vzrostla o čtyři procenta. Podle Asociace pro elektronickou komerci se lidé nebojí ani neověřených e-shopů.