„Rok kovů“ posiluje zlato a stříbro. Komodity jsou připraveny na oživení

Analýza
Komodity jsou připraveny na oživení. „Rok kovů“ posiluje zlato a stříbro, měď čeká na snížení sazeb. Obiloviny se mohou zotavit, zemní plyn se stabilizuje. Zlato cílí na 2 300 až 2 500 dolarů za troyskou unci, průlom mědi by mohl znamenat růst.
Komodity jsou připraveny na oživení. „Rok kovů“ posiluje zlato a stříbro, měď čeká na snížení sazeb. Obiloviny se mohou zotavit, zemní plyn se stabilizuje. Zlato cílí na 2 300 až 2 500 dolarů za troyskou unci, tvrdí Ole Hansen ze Saxo Bank. Ilustrační foto: Saxo Bank

Po prudkém vzedmutí cen v letech 2020 až 2022, kdy Bloomberg Commodity Total Return Index v reakci na překotný postpandemický růst podporovaný minimálními základními sazbami poskočil na více než dvojnásobek, následovala celoroční konsolidační fáze, která nyní vykazuje známky ochabnutí. V letošním prvním čtvrtletí se index už pátý kvartál po sobě obchodoval takřka beze změny.

Některé sektory dál pociťovaly tlak, jiné prosperovaly. Přichází čtvrtletí, kdy mohou významné centrální banky, zejména americký Fed a Evropská centrální banka, začít snižovat sazby, a v Japonsku patrně dojde k prvnímu zvýšení sazeb od roku 2007, takže mohou vyhlídky na slabší dolar a nižší náklady financování, které podpoří růst, spustit obecnější oživení.

S výjimkou zemního plynu, jehož cena se meziročně snížila o 25 procent, budou komodity zhruba o 2,5 procenta dražší. Vzhledem k ohlášenému omezení produkce významných amerických dodavatelů, které začne v nadcházejících měsících redukovat převis nabídky zemního plynu, si myslíme, že tato komodita už nebude nadále stahovat index níž.

PSALI JSME:
Výhled na 1. čtvrtletí 2024 (4.): Rok kovů

Výhledové snížení sazeb podporující růst, vyrovnaný trh s ropou a přeprodaný sektor obilovin navíc zvyšují pravděpodobnost, že se i během významného vegetačního období na severní polokouli projeví oživení, takže se lze očekávat, že uvedený index v nadcházejících měsících přinese kladný výnos.

Ochota kupovat zlato stoupá vysokým reálným sazbám navzdory

Ve svých výhledech pro letošní první čtvrtletí jsme zmiňovali, že rok 2024 bude rokem kovů, zejména zlata, stříbra a mědi.

V případě drahých kovů se tato prognóza zatím vyplnila, jde o sektor s druhými nejlepšími výsledky hned za měkkými komoditami, i když vzhledem k neustálým nepříznivým účinkům zvýšených výnosů ze státních dluhopisů a nižních očekávání poklesu amerických sazeb došlo k realizaci o něco dřív, než jsme čekali.

Zlatu se přesto podařilo výrazně posílit a podpořeno silnou fyzickou poptávkou centrálních bank a drobných investorů v Asii dosáhlo nového rekordu.

Uvedený ETF má sloužit pouze pro inspiraci a je jen jedním z několika ETF vázaných na Bloomberg Commodity Total Return Index. Zdroj: Ole Hansen, Saxo Bank

Tato poptávka sice může ve druhém čtvrtletí zčásti opadnout, protože investoři zareagují na vyšší ceny zlata, vyhlídky na nižší náklady financování však mohou poprvé od roku 2022 přinést nárůst poptávky investičních manažerů s velkou kupní silou po zlatých ETF fondech (burzovně obchodované fondy, pozn. red.).

Zlato už letos dosáhlo hladiny 2 300 dolarů za unci a technické ukazatele naznačují, že by se mohlo vyšplhat až k 2 500 dolarů. V souladu s tím snižujeme svou cílovou hladinu pro stříbro o dva dolary na 28 dolarů.

Přinese čínské stimulační úsilí oživení průmyslovým kovům?

Díky kombinaci nižších nákladů financování, kdy s sebou klesající úrokové sazby konečně přinášejí dlouho očekávané období doplňování průmyslových zásob, a setrvalé vládní podpory chřadnoucí čínské ekonomiky, si mohou některé průmyslové kovy v nadcházejících měsících polepšit.

Zdroj: Ole Hansen, Saxo Bank

Naším oblíbeným průmyslovým kovem zůstává měď, která se již téměř rok obchoduje v úzkém pásmu. Důvodem není jen očekávaná robustní poptávka, kterou jsme v posledním roce zaznamenali v Číně a díky níž se drží úroveň burzami sledovaných zásob poblíž několikaletého minima.

Ale také rostoucí riziko výpadků dodávek a omezování produkce. Většina významných těžebních společností se potýká s růstem nákladů na práci a stavební materiály a také s nižší kvalitou rudy, protože se blíží konec životnosti jejich dolů.

Jak už jsme zmínili, upřednostňujeme i nadále měď, tedy „Krále zelených kovů“, který má využití v mnoha oblastech.

První známkou ukončení celoročního obchodování v úzkém pásmu by byl průlom nad 4,3 dolaru za libru a nad 9 500 dolarů za tunu vysoce kvalitního (HG) kovu na londýnské burze LME (London Metal Exchange, Londýnská burza kovů). Podle nás by mohl úspěšný průlom přinést ještě v letošním roce dosažení nového rekordu.

Autor je hlavní komoditní stratég Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Trhy jsou v korekci, co bude dál?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Saxo: Nálada investorů ladí s nejistotou na trhu

Saxo, globální lídr v oblasti on-line obchodování a investic, zveřejnil tento týden výsledky svého průzkumu mezi klienty, který osvětluje očekávání investorů a náladu na finančních trzích pro letošní druhé čtvrtletí …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB